SHPËRNDAJE

Fitimi i trofeve jo gjithmonë është në përpjesëtim të drejt me shitjen e fanellave në futboll. Nuk është as Reali i Madridit dhe as Barcelona klubi i cili mban rekordin e shitjeve të fanellave.

“Djajtë e Kuq” kanë shitur më shumë fanella se çdo klub tjetër, të ndjekur nga madrilenët të cilët kanë lënë pas Barcelonën. Në këtë klasifikim marrin pjesë të paktën 1 ekip nga 4 kampionatet më interesantë të Europës

1) Manchester United (Adidas): 2.850.000
2) Real Madrid (Adidas): 2.290.000
3) Barcelona (Nike): 1.980.000
4) Chelsea (Adidas): 1.650.000
5) Bayern Munich (Adidas): 1.500.000
6) Arsenal (Puma): 1.225.000
7) Juventus (Adidas): 850.000
8) Liverpool (New Balance): 705.000
9) PSG (Nike): 685.000
10) Milan (Adidas): 650.000
Gjithsejt sipas 10 vendeve të para
Adidas ka shitur 9.790.000 fanella
Nike 2.665.000
Puma 1.225.000