SHPËRNDAJE
epa05749362 FC Barcelona's Spanish head coach, Luis Enrique, on his way to a press conference after a training session at Joan Gamper sports complex in Barcelona, northeastern Spain, 25 January 2017. FC Barcelona will face Real Sociedad in the Spanish King's Cup quarter final second leg soccer match on 26 January 2017. EPA/ALEJANDRO GARCIA

Cadena Ser spanjolle na sjell një informacion interesant.

Pasi kishte rënë një kohë forma e Barcelonës pas disa ndeshjeve të dobëta në primera, trajneri i Barcelonës Luiq Enrique dëshiron që të ndryshoj formacionin me dy mesfushorë defanziv dhe me Luis Suarez në sulm.

Enrique është i gatshëm që nga formacioni i popullarizuar i Barcelonës 4-3-3 të kaloj në 4-2-3-1, formacion ky që Barcelona nuk ka luajtur asnjëherë as në erën e “Kreuff” e as pas tij.

Barcelona luan me një mesfushor të pasëm dhe dy qendror.

Formacioni i mundshëm mund të duket kështu:

Ter Stegen
Alba – Umtiti – Pique – Roberto
Mascherano – Busquets
Neymar – Iniesta – Messi
Suarez