SHPËRNDAJE
epa06143006 Paris Saint Germain's Edinson Cavani and Neymar (top) react after scoring during the French Ligue 1 soccer match between Guingamp (EAG) and Paris Saint Germain (PSG) at the Roudourou stadium in Guingamp, France, 13 August 2017. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

 

Këtë verë tregu në futboll ka përjetuar ndryshime të mëdha, dhe fajtori kryesor është Neymar.

PSG ka paguar Barcelonës 222 milionë euro sa ka pasë klauzolën, më sakt, nuk e ka paguar PSG po e ka paguar shteti i Qatarit nëpërmjet marrëveshjeve sponzoruese.

PSG në këtë mënyrë e ka tejkaluar Fair Play, dhe në ditën e fundit iu është bashkuar edhe Kylian Mbappe me vlerë 180 milionë euro (135+45).

Neymar paguhet me rrogë astronomike, fiton 550.000 euro në javë, dhe sipas fjalëve të tij, nuk është kjo arsyja se pse u transferua në PSG.

Ai në Parkun e Princave ka ardhë që të fitoj ligën e kampionëve.

“Njërsa ndër arsyjet më të mëdha që kam ardh në PSG është që ti ndihmoj klubit që të shkruaj histori. Liga e kampionëve nuk është i vetmi trofe që e duam, por shumë i rëndësishëm. Besoj se jemi të aftë ta fitojmë.
Nuk kemi vetëm kualitet por edhe përvojë, lojtarë që e din si fitohet liga e kampionëve.
Unë e kam fituar, Dani Alves e ka fituar 3 herë, Thiago Motta e ka fituar me Barcelonën dhe Interin, Angel Di Maria me Real Madridin. Andaj, përveç kualitetin ne kemi edhe përvojë” ka thënë Neymar.