Interi rrezikon të humbasë Calhanoglun për finalen e Superkupës së Italisë ndaj Napolit – Telegrafi

0
31

Hakan Calhanoglu luajti një rol kyç në fitoren bindëse të Interit në Supercoppa Italiana ndaj Lazios, por një problem muskulor mund ta detyrojë atë të humbasë finalen kundër Napolit.

Nerazzurrët arritën në një fitore të sigurt 3-0 ndaj Biancocelestëve të premten në mbrëmje, duke i lejuar ata të ecin përpara në finalen e së hënës me Partenopei.

Calhanoglu luajti 81 minuta në fitoren e Interit, duke shënuar një penallti në minutën e 50- të dhe përgjithësisht duke ndihmuar në kontrollin e mesfushës, duke mbytur çdo shpresë të Lazios gjatë gjithë ndeshjes.

Megjithatë, ai u zëvendësua në minutën e 81 -të nga mesfushori shqiptar, Kristjan Asllani.

Sipas Tuttosport, Calhanoglu i kërkoi trajnerit Simone Inzaghi që ta largonte nga fusha në fazat e mbylljes së gjysmëfinales së Superkupës së Italisë pasi ndjeu një shqetësim në muskul, duke mos dashur të shkaktonte një lëndim.

Me finalen e Superkupës afër, mesfushori turk 29-vjeçar mund të detyrohet të humbasë ndeshjen për të shmangur çdo rrezik.

Calhanoglu ka qenë një figurë kyçe në skuadrën e Interit të Inzaghit këtë sezon, duke shënuar 11 gola dhe duke dhënë tre asistime në 25 ndeshje në të gjitha garat. /Telegrafi/