SHPËRNDAJE

Princi Charles ka pasur kontakte me ndoshta qindra njerëz gjatë 16 ditëve të fundit, përfshirë Mbretëreshën dhe Kryeministrin Boris Johnson.

Trashëgimtari 71-vjeçar i fronit, i cili ka rezultuar pozitiv me coronavirus, ka kryer të paktën gjashtë angazhime ndërsa ishte me simptoma.

Ai u takua për herë të fundit me Mbretëreshën për pak kohë në Pallatin Buckingham, më 12 mars, dhe mjekët besojnë se ai mund të kishte qenë ngjitës nga dita e nesërme.

Charles gjithashtu u takua me të gjithë anëtarët e vjetër të Familjes Mbretërore përveç Princit Philip në Shërbimin vjetor të Commonwealth në Westminster Abbey më 9 Mars.

Të tjerë mbretërorë në shërbim përfshinin Dukën dhe Dukeshën e Kembrixhit, William dhe Kate Middleton të cilët që nga atëherë kanë lëvizur në Amner Hall në Norfolk me tre fëmijët e tyre.

Ndërkohë Duka dhe Dukesha e Sussex-it, Harry dhe Meghan Markle të cilët janë kthyer në ishullin Vancouver para se të tërhiqeshin si mbretërorë të vijës së parë më 31 mars, ishin gjithashtu atje.

Mbretëresha – e cila mbetet në ‘shëndet të mirë’ – udhëtoi nga Pallati Buckingham në Kështjellën Windsor të enjten e kaluar, ku Philipii iu bashkua asaj nga Sandringham.

Një punëtor nga Pallati Buckingham rezultoi pozitiv me coronavirus ndërsa Mbretëresha ishte akoma në vendbanim javën e kaluar.

Çdo anëtar i stafit shtëpiak me të cilin ata kontaktuan u vendosën në izolim.

Sidoqoftë nuk dihet se çfarë bëri punëtori i prekur ose nëse ata kishin ndonjë kontakt personal me Mbretëreshën.

Angazhimi i fundit publik i Princit Charles ishte më 12 mars kur ai shkoi në një darkë në Mansion House në ndihmë të përpjekjeve për lehtësimin dhe rimëkëmbjen e Australisë.

Më 9 mars, në ditën e Shërbimit të Komonuelthit, Charles dhe gruaja e tij Camilla gjithashtu shkuan në Marlborough House në Londër për një pritje.

Ata ishin mysafirë të sekretarit të përgjithshëm të Baroneshës së Commonwealth në Skoci në ngjarjen për të shënuar Ditën e Commonwealth në Sekretariatin e Commonwealth.

Një ditë më vonë, Charles ishte me kreun e shtetit të Monakos, Princin Albert II, i cili që nga ajo kohë ka rezultuar pozitivi me coronavirus.

Charles nuk besohet të ketë shtrënguar duart me Princin Albert, por mori pjesë në një takim të rrumbullakët me të në Samitin e WaterAid në Londër në atë ditë.

Të famshëm të tjerë me të cilët ai u takua në këtë aktivitet përfshinin aktorët Pierce Brosnan, James Norton dhe Richard E. Grant, Ronnie Wood dhe prezantuesit Ant and Dec.

Pastaj një ditë më vonë, më 12 mars, Charles pati një takim të shkurtër me Mbretëreshën në mëngjes në Pallatin Buckingham pasi mbajti një ceremoni investimesh.

Gruaja e toj, Camilla, 72 vjeçe, e cila është gjithashtu në Birkhall, në Aberdeenshire, ka rezultuar negative në testet për virusin COVID-19, kështu që po qëndron këto ditë larg Princit Charles.