SHPËRNDAJE

Rita Wilson nuk ka munguar në urimet e shumta të yjeve hollivudiane për nënat e tyre në “Ditën e Nënës”.

Aktorja hollivudiane publikoi një fotografi në llogarinë personale në Instagram teksa shihet krahas të ëmës.

Ndërkohë, artistja ka treguar një histori frymëzuese dhe me plotë sakrificash që kishte bërë ajo për të.

Rita zbuloi për herë të parë se gjyshja e saj ka origjinë çame dhe është arratisur nga malet gjatë luftës.

“Nëna ime. Ajo e humbi babanë kur ishte katërvjeçare dhe jetoi në fshatin e saj në kufij mes Greqisë dhe Shqipërisë. Kur gjatë luftës gjërat u bënë serioze, nëna e saj vendosi të arratisej nga fshati mes malit që ndante dy shtetet. Nëna ime u detyrua ta bënte këtë gjë, të ecte mes natës nëpër mal, e rrezikuar nga momenti në moment që të vritej e të humbte çdo gjë. Çfarë guximi që kishte?!”

“Njësoj si nëna ime. Ajo ishte e qeshur, e lezetshme na bënte të qeshnim me shakatë e saj. Kurrë s`mësoi të ngiste biçikletën apo të notonte, gatuante për ne, na lante rrobat, na donte neve. Thurte çdo gjë me dorë. Edhe një fetë buke me gjalpë, një vezë e skuqur apo një sanduiç shijonte më shumë nga duart e saj. Më mungon shumë”, shkruan Rita në dedikimin për gjyshen.

Ajo është  martuar në vitin 1988 me aktorin tjetër të famshëm, Tom Hanks, me të cilin ka dy fëmijë, Chet Hanks dhe Truman Theodore Hanks.

Aktorja 62-vjeçare ka pasur role të shumta në filmat “Complicated”, “Sleepless in Seattle”, “Now and Then”, “Jingle All the Way”, “The Story of Us and Runaway Bride” si dhe në serialet televizive, “The Good Wife” dhe “Girls”.

View this post on Instagram

My mom. She lost her father when she was four years old and for the next fifteen years she lived in her village on the border of Greece and Albania. When things got serious during the war, her mother decided they should escape from their village into GREECE by climbing the mountains that divided the two countries. Due to circumstances, my mom had to make that journey by herself, in the dead of night, risking being shot, and leaving everything she owned behind. What courage she had. As my mom, She was funny, kind, could not tell a joke, made us laugh, knew a hit song on the radio when she heard one, never learned to swim or ride a bike, cooked all of our meals, sewed our clothes, loved us. She could crochet and knit anything. Even a peanut butter and jelly sandwich or a scrambled egg tasted better when she made it. I miss her everyday but as a dear friend once said to me, “The conversation continues.” Happy Mother’s Day. 🌸💕🌸 #happymothersday

A post shared by Rita Wilson (@ritawilson) on