7.6 C
Presevo, Serbia
03.12.2020
Ballina Lajme Anija spitalore-ushtarake arrin në Nju Jork

Anija spitalore-ushtarake arrin në Nju Jork

SHPËRNDAJE

Anija spitalore-ushtarake Comfort arriti sot në Nju Jork, ku numri i vdekjeve të lidhura me Coronavirusin është rritur në 1.218.

Anija ka 1.000 shtretër dhe do të trajtojë pacientët që nuk janë të infektuar me Coronavirus për të liruar vendet në klinikat infektive, raporton AP.

Përveç 1.000 shtretërve, Comfort ka 12 salla operimi.

Qyteti i Nju Jorkut është duke u përgatitur për kulmin e epidemisë koronare të virusit në prill, me zyrtarët e qytetit duke u përpjekur të rrisin kapacitetin spitalor në 87.000 shtretër.

Në Nju Jork, 9.500 njerëz aktualisht janë shtruar në spital për COVID-19, dhe më shumë se 2.300 janë në kujdesin intensiv.

Deri më tani ekzistojnë më shumë se 66.000 raste të konfirmuara të coronavirusit në shtetin Nju Jork.