SHPËRNDAJE

Kur virusi vdekjeprurës u zbulua për herë të parë në Kinë, autoritetet u thanë njerëzve që e dinin si t’a mbyllnin. Nga frika e se njerëzit do të futeshin në panik, zyrtarët lokalë nuk paralajmëruan në mënyrën e duhur publikun kur patogjeni u përhap në të gjithë vendin.

E gjithë kjo ka ndodhur shumë kohë para shpërthimit të coronavirusi nga Kina, e cila ka marrë më shumë se 3,200 jetë në të gjithë botën në më pak se tre muaj. Për 19 muajt e fundit, është mbajtur sekret në Kinë një epidemi ndaj etheve të derrit afrikan, një epidemi që ka vrarë miliona derra. Një hetim i Reuters zbuloi se përhapja e shpejtë e etheve të derrave u bë e mundur nga raportimi sistematik i shpërthimeve në Kinë. Dhe madje edhe sot, fshehtësia burokratike dhe stimujt perverse politikë vazhdojnë të minojnë përpjekjet kineze për të mposhtur një nga epidemitë më të këqija të bagëtive në historinë moderne.

Menaxhimi i hershëm dhe sekret i Pekinit i epidemisë së coronavirusit ka ngjashmëri shqetësuese me gabimet e tij si ato të etheve të derrit afrikan, por me rrezikun shumë më të lartë të infeksionit njerëzor. Pasi u zbulua coronavirusi në dhjetor të vitit 2019 në Wuhan, kryeqyteti i provincës Hubei, zyrtarët lokalë dhe kombëtar morën kohë për të ngritur alarmin dhe për të marrë masa që ekspertët e sëmundjes thonë se janë të domosdoshëm për të përmbajtur shpërthimin vdekjeprurëse, transmeton Telegrafi. Pekini vazhdon me shqetësimet për lajmet negative dhe publikimet në internet për sëmundjen.

Me ethet e derrit, Pekini vendosi një standard të keq në të gjithë qeverinë dhe industrinë duke mohuar ose minimizuar ashpërsinë e një sëmundje që kap sektorin e mishit. Epidemia ka hequr nga tregu një të katërtën e derrave të botës, ka ndikuar në jetesën, ka shkaktuar një rritje të çmimeve të mishit në të gjithë botën dhe ka sjellë inflacionin e ushqimit në maksimum për tetë vjet.

Mbulimet në Kinë, së bashku me financimin e pamjaftueshëm të ndihmave për fermerët e shkatërruar të derrave dhe zbatimin e dobët të kufizimeve në transportin dhe therjen e derrave, kanë lejuar përhapjen e virusit të gjedhëve në atë pikë që ai tani kërcënon fermerët e derrave në të gjithë botën, sipas veterinerëve, analistëve të industrisë dhe prodhuesve të derrave. Që nga shpërthimi në Kinë, ethet afrikane të derrit kanë shpërthyer në 10 vende të Azisë.

Ministria e Bujqësisë dhe Çështjeve Rurale të Kinës , tha në një deklaratë për Reuters se ai ka informuar në mënyrë të përsëritur të gjitha rajonet në kohë dhe me saktësi në shpërthimet e etheve afrikane të derrave.

Zyrtarët lokalë gjithashtu kanë shmangur raportimin e shpërthimeve nga frika e pasojave politike.

Kur mbërriti coronavirusi, autoritetet kineze reaguan me impuls për të siguruar publikun se gjithçka ishte në rregull. Vdekja e parë e raportuar nga virusi, e njohur edhe si SARS-CoV-2 , ndodhi në 9 janar, një burrë 61-vjeçar në Wuhan. Në ditët në vijim, autoritetet kineze thanë se virusi ishte nën kontroll dhe nuk ishte gjerësisht i transmetueshëm.

Garancitë erdhën pavarësisht mungesës së të dhënave të besueshme dhe aftësisë së testimit në Wuhan. Ndihmat dhe testet mjekuese të sëmundjes nuk u shpërndanë në disa prej spitaleve të Wuhan deri rreth 20 janarit, tha një zyrtar në Qendrën Provinciale Hubei për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (Hubei CDC) për Reuters. Para kësaj, mostrat duhej të dërgoheshin në një laborator në Pekin për analiza, një proces që zgjati tre deri në pesë ditë për të marrë rezultate, sipas autoriteteve shëndetësore në Wuhan.

Pekini ndërtoi spitale të reja në ditë për të trajtuar të sëmurët dhe nisi një bllokadë të paparë të epiqendrës së sëmundjes më 23 janar, së pari karantinoi 11 milionë banorët e Wuhan në shtëpinë e tyre, pastaj pezulloi transportin në qytete në provincën e Hubei, ku jetojnë rreth 60 milionë njerëz.

Edhe pse, përpjekjet fillestare për të kontrolluar rreptësisht informacionin, la shumë njerëz të vetëdijshëm për rreziqet dhe të paaftë për të marrë masa paraprake që mund të kishin parandaluar infeksionin, shtypja e lajmeve dhe komenteve vazhdon edhe sot. Autoritetet e Wuhan qortuan tetë persona që ata akuzuan për përhapjen e informacionit “të paligjshëm dhe të rremë ” në lidhje me sëmundjen. Njëri prej tyre, Dr. Li Wenliang, 34-vjeç, vdiq më vonë nga coronavirus, i cili shkaktoi një reagim të dhunshëm në rrjetet sociale.

Pekini kishte vite për t’u përgatitur për ethet afrikane të derrave. Veterinerët shpesh kanë paralajmëruar autoritetet kineze për rreziqet që kur sëmundja filloi të përhapet në të gjithë rajonin e Kaukazit në vitin 2007.

Derrat e infektuar me virus fillimisht vuajnë nga ethe e lartë, humbje e oreksit dhe diarre . Pastaj, lëkura juaj kthehet e kuqe kur fillon gjakderdhja e brendshme dhe organet tuaja fryhen, duke çuar në vdekje në vetëm një javë.

Pa një vaksinë ose kurë të disponueshme për sëmundjen, ekspertët rekomandojnë që derrat e infektuar dhe të tjerët të vendosur në të njëjtën hambar të theren, me trupat që digjen ose varrosen për të shmangur infeksionin e mëtutjeshëm. Fermat, pajisjet dhe automjetet që mund të ndoten duhet të pastrohen dhe dezinfektohen plotësisht.

Rasti i parë në Kinë u zbulua në 1 gusht 2018, në një fermë afër Shenyang, në provincën verilindore të Liaoning. Vetëm dy javë më vonë, virusi u gjet më shumë se 1.000 kilometra në jug në derrat e blera nga përpunuesi kryesor i derrit, i vendit, WH Group, nga një provincë tjetër verilindore, Heilongjiang. U deshën dy javë që Pekini të bllokojë eksportet e derrit në të gjithë rajonin, dhe se dhe kufizimet e tjera të transportit ishin zbatuar dobët, thanë Johnson dhe ekspertë të tjerë të industrisë. Grupi WH nuk pranoi të komentojë.

Një faktor që qëndron pas epidemisë: Konsumatorët kinezë preferojnë mishin e derrit të freskët, direkt nga thertoret.

Gjatë katër muajve të parë të shpërthimit, Pekini raportoi raste të etheve të derrit pothuajse çdo ditë pasi virusi përhapet nga verilindja në Kinën qendrore, në perëndim në Sichuan dhe në provincën e madhe Guangdong në fund të vitit. Veterinerët besojnë se virusi përhapet me shpejtësi sepse mund të mbijetojë për javë me radhë në pajisjet e pista të fermës ose kamionët e bagëtive.

E megjithatë, boshllëqet në numërimin dhe monitorimin e sëmundjes së derrave kanë qenë rutinore në Kinë. Reuters gjeti një mungesë befasuese të shpërthimeve të raportuara në disa prej rajoneve më produktive të derrit të vendit.

Për shembull, pothuajse asnjë prej shpërthimeve të raportuara nuk erdhi nga provincat kryesore të Hebei, Shandong dhe Henan.

Gjashtë fermerë të Henanit i thanë Reutersit se raportuan shpërthime në fund të vitit 2018 dhe gjysmën e parë të vitit 2019. Në disa raste, autoritetet lokale ndihmuan në trajtimin e derrave të ngordhur, thanë ata, por kurrë nuk zbuluan virusin.

Kjo është ajo që ndodhi kur Wang Shuxi, një fermer në County Gushi në Henan, ka humbur më shumë se 400 derra në mars të vitit 2019. Wang tha se ai nuk kishte asnjë dyshim se derrat e tyre kishin ethet afrikane të derrave, edhe pse autoritetet kurrë nuk i provuan, dhe ata nuk mund ta bënin atë vetë, sepse Pekini nuk lejonte shitjen tregtare të kompleteve të testit të sëmundjes në atë kohë.

Sipas një plani të paparashikuar për ethe afrikane të derrit të zhvilluar në vitin 2015, Pekini urdhëroi therjen e të gjithë derrave në fermat ku gjendet sëmundja dhe në të gjitha fermat brenda një rrezeje prej tre kilometrash. Qeveria qendrore rriti kompensimin nga 115 dollarë në 250 dollarë për secilin derr të vrarë në vitin 2018. Pekini në përgjithësi premtoi të sigurojë midis 40% dhe 80% të parave, në varësi të provincës. Lokalitetet do të financojnë pjesën tjetër.

Në prill të vitit 2019, ministria e bujqësisë tha që qeveria qendrore kishte ndarë 630 milionë juanë për të therur 1.01 milion derra për të përmirësuar sëmundjen. Por ato para nuk ishin të mjaftueshme ose nuk paguheshin rregullisht, u thanë fermerë Reuters.

Deri në gusht të vitit 2019, një vit pasi u zbulua çështja e parë në Kinë, çmimet e derrit kishin tejkaluar një rekord të vendosur në 2016. Dhe ai rritej akoma.

Virusi është ende duke vrarë derra në të gjithë vendin dhe tufa mund të jetë akoma në rënie, thonë fermerët dhe furnitorët e industrisë.

Provinca e Henan është në mesin e tyre, fermerët tha për Reuters. Vitin e kaluar, rreth 60% e derrave në Henan u asgjësuan, kryesisht në zona të kultivuara në jug dhe perëndim të provincës.

Sëmundja shkatërroi Zhao, fermeri në provincën qendrore Henan të Kinës. Virusi sulmoi në tetor, duke shkaktuar ethe të lartë, gjakderdhje të brendshme, të vjella dhe diarre në derrat e saj. Vetëm dy mbijetuan. 196 të tjerë ngordhën brenda një jave.

Kur Zhao u përpoq ta raportonte shpërthimin te autoriteti veterinar i qarkut, tha ai, autoritetet e inkurajuan atë të mbyllej. Një zyrtar lokal i kujtoi atij mandatin kombëtar për të vrarë të gjithë derrat brenda tre kilometrave nga një fermë e infektuar. Kjo mund të nënkuptojë një fatkeqësi për fqinjët e tij nëse Zhao fliste.

Loja e keqinformimit vazhdon. Zhao thotë se kur zyrtarët e qarkut arritën në fermën e tij në janar, ata regjistruan se ai ende kishte 180 derra. Në fakt, tha ai, ai kishte vetëm dy derrat që i mbijetuan shpërthimit të tetorit.