SHPËRNDAJE

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Ragmi Mustafa, ka thënë se është pro që Leposaviqi e Zubin Potoku t’i jepen Serbisë, në shkëmbim me Luginën e Preshevës, që t’i bashkohet Kosovës. Këtë deklaratë Mustafa ka bërë në një intervist në RTV Dukagjini.

Kryetari i Komunës së Preshevës Shqiprim Arifi e ka dënuar ashpër deklaratën e Mustafës në postimin e tij në rrjetin social. “Ragmi Mustafa cënon integritetin territorial të Republikës së Kosovës, madje ai është i gatshëm të bëjë kompromise me ndarje të Luginës së Preshevës.” ka shkruar kryetari i Komunës së Preshevës Shqiprim Arifi transmeton presheva.com. Sipas tij kryetari i PDSH-së Ragmi Mustafa priorizon interesat e tij politike mbi ato kolektive dhe kombëtare shqiptare, duke i`u referuar çështjes së largimit të Lapidarit të UçPMB-së kur Mustafa ishte kryetar Komune.

Kryetari Arifi i ka quajtuar prononcimet e Ragmi Mustafës në RTV Dukagjini të pamatura të cilat dëmtojn interesin e Republikës së Kosovës dhe janë tentativë për lojëra politike me epilog disfatash për Luginën e Preshevës./presheva.com/