SHPËRNDAJE

Arsene Wenger ka njoftuar se do të largohet nga Arsenali në fund të sezonit, duke i dhënë fund karrierës së tij 22-vjeçare si trajneri, Duke bërë atë trajnerin me periduh kohore më të gjatë në Premier League.
Wenger ka konfirmuar se do të largohet nga klubi në një njoftim shokues të premten në mëngjes përpara ndeshjes së Premier League të këtij fundjavë me West Ham.
“Pas shqyrtimit të kujdesshëm dhe diskutimeve të mëtejshme me klubin, mendoj se është koha e duhur për mua që të largohem në fund të sezonit,” tha Wenegr në një deklaratë.

Pronari i shumicës së Arsenalit, Stan Kroenke, i dha nderime Wengerit dhe përshëndeti për ndikimin e tij në klub, Wenger ishte një nga arsyet kryesore që ai i kishte blerë në klub në vend të parë.
Ai fitoi tre tituj të Premierligës ndërsa ishte në krye të klubit të Londrës veriore, i fundit i të cilit erdhi si rezultat i sezonit të pamposhtur ‘Invincibles’ në 2003/04. Ai gjithashtu do të largohet nga klubi si menaxher më i suksesshëm në histori në FA Cup, me ish-shefin e Monakut që fitoi trofeun prestigjioz jo më pak se shtatë herë – më i fundit i të cilave erdhi sezonin e kaluar si suksesi i tretë në katër vjet.