SHPËRNDAJE

Shtëpia e Bardhë e mbajti të fshehtë udhëtimin e presidentit Donald Trump kur i bëri një vizitë të papritur për Ditën e Falënderimeve, ushtarëve amerikanë në Afganistan.

Siç shkruan Euronews, të enjten, Trump shkoi pa paralajmërim në një vizitë të trupave në bazën ajrore ushtarake Bagram të Afganistanit në udhëtimin e tij të parë në vend dhe vetëm i dyti i tij në një zonë lufte gjatë presidencës së tij.

Ai u shërbeu ushtarëve një darkë dhe pozoi për selfie, përpara se t’u tregojë gazetarëve se Shtetet e Bashkuara dhe talebanët shpresojnë të rifillojnë bisedimet e paqes, transmeton Telegrafi.

Ndoshta aspekti më befasues i udhëtimit 33-orësh, për të cilin zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Stephanie Grisham tha se kishte disa javë që po përgatitej, ishte suksesi i administratës për ta mbajtur atë të fshehtë deri pak para se presidenti të linte Afganistanin për t’u kthyer në shtëpi.

Gjatë kësaj vizite, presidenti Trump mori vetëm një rreth të ngushtë zyrtarësh nga Shtëpia e Bardhë për udhëtim.

Të martën, Trump udhëtoi në vendpushimin e tij Mar-a-Lago në Florida ashtu siç ishte planifikuar, i shoqëruar nga karvani i rregullt i reporterëve që ndjek presidentin në të gjitha udhëtimet.

Kur ata gazetarë prisnin që ai të paraqitej për një telefonatë konferencë pasditen e së enjtes me trupat, sipas orarit të tij zyrtar, ata mësuan se brenda natës ai kishte fluturuar 13.400 kilometra larg për në Afganistan për t’i vizituar ata personalisht.

“Është një zonë e rrezikshme dhe ai dëshiron të mbështesë trupat”, i tha Grisham një grupi të vogël të korrespondentëve në bordin e Forcës Ajrore, të mërkurën në mbrëmje, duke shpjeguar pse Shtëpia e Bardhë kishte fshehur udhëtimin e Trump.

Vetëm disa orë më parë, grupi i dytë i reporterëve ishte mbledhur fshehurazi në një parkim në afërsi të Bazës së Përbashkët Andrews jashtë Uashingtonit, një vend nisjeje i rregullt i Trump.

Ata u kishin thënë para kohe se Trump do të udhëtonte pa ditur se për cilin vend bëhej fjalë.

Pasi ishin brenda bazës, të gjithë telefonët e mençur dhe çdo pajisje që mund të dërgonte një sinjal u konfiskuan dhe nuk u kthyen, të paktën dy orë pas ardhjes së Trump në Bagram, baza më e madhe amerikane në Afganistan.

Gjatë fluturimit 13-orësh, askush në bordin e Forcës Ajrore nuk kishte qasje në telefonat e tyre, përfshirë stafin e Shtëpisë së Bardhë, tha Grisham. Dritat e kabinës kryesisht ishin fikur.

Krishtlindjet e fundit, gjatë një vizite të trupave amerikane në Irak, Air Force One u identifikua sipër Anglisë nga një zbulues aeroplanësh. Shumë spekuluan atëherë se Trump ishte duke shkuar në zonë lufte.

“Ne thjesht kemi pasur një darkë të këndshme të Falënderimeve”, tha Trump mes thirrjeve të “USA” gjatë fjalimit të tij në bazën e Bagram.

“Mendova se do ta bëja atë diku tjetër”, përfundoi Trump.