SHPËRNDAJE

Barcelona ka shënuar fitore në xhiron e 31 të La Ligas, me ç’rast ka marrë kryesimin e ligës.

Barça triumfoi si mysafirë në stadiumin “Corneo el Prata” ndaj Espanyolit me rezultat të prej 1:0.

Megjithëse Barcelona dominoi përgjatë 90 minutave, ndërsa vendasit rrezikonin me anë të kundër zbritje, rrjetat respektove heshtën deri në minutën e 76 të takimit, kur nga pika e bardhë realizoi super sulmuesi argjentinas, Lionnel Messi. Paraprakisht, Javi Lopez ndali topin me dorë brenda zonës së rreptësisë.

Në vazhdim të ndeshjes, rrjetat e ekipeve respektove heshtën dhe kështu, Barcelona triumfoi me rezultat minimal prej 1:0.

Pas kësaj fitoreje, Barcelona zë pozitën e parë të renditjes tabelore të ligës elitare spanjolle me 75 pikë, ndërsa Espanyoll zë vendin e nëntë me 40 pikë