SHPËRNDAJE

Aventura mes Carmelo Anthonyt dhe Houston Rocketsit, me sa duket, i ka ardhur fundi i bashkëpunimit.

Ylli i NBA-s u huazua në Chicago Bulls me mundësi të shitjes përfundimtare, por edhe të rikthimit të parakohshëm.
E gjithë pika e këtij transferimi ishte që të lirohej vendi për Kenneth Fariedin, me të cilën Brooklyn Nets e përfundoi kontratën.
Megjithatë, edhe pse Rockets dhe Bulls organizuan një transferim, Houston nuk arriti të hapë një vend për Fariedin sepse të hënën në SHBA ishte një festë, “Dita e Martin Luther King” dhe zyra e NBA nuk funksionoi dhe gjithçka do të bëhet zyrtare sot.

Kjo është arsyeja pse Rockets më pas liruan një vend tjetër dhe përfunduan një marrëveshje dhjetë-ditore me lojtarin e krahut James Nunnally.
“Nuk është e drejtë ndaj tij, kampionati duhet të gjente një mënyrë për të hequr qafe çdo gjë ndryshim”, tha trajneri i Rockets, Mike D’Antoni.
Por le të kthehemi në Carmelo. Edhe pse Bullsat do të jenë klubi i katërt në muajt e fundit, drafti i tretë i vitit 2003 mund të lihet sërish i lirë. Bulls kanë për qëllim të sjellin lojtar të tjerë para përfundimit të afatit kalimtar më 7 shkurt.

Anthony, në verën e vitit 2017, përfundoi te Oklahoma City Thunder nga New York Knicks, por ai nuk arriti të përshtatet me Russell Westbrookin dhe Paul Georgen. Thunder e shiten në Atlanta Hawks në verë, i cili u lirua menjëherë dhe e lejuan të nënshkruante si lojtar i lirë me Houstonin. Sidoqoftë, ai nuk u përfshi, kështu që “raketat” hoqën dorë pas vetëm dhjetë ndeshjeve, por ata e mbajtën në ekip.

Shumë besojnë se Anthony kurrë nuk do të luajë përsëri në ligën NBA. Klubet, thjesht nuk janë më të interesuara për shërbimet e basketbollistit. Megjithëse ai kohët e fundit deklaroi se klubet e tjera kanë treguar interes për të, ku kishte thënë se do të dëshironte ta shihte përkrah LeBron Jamesin.
Anthony kaloi shtatë vjet e gjysmë të karrierës së tij NBA në Denver Nuggets para se të transferohej në skuadrën e Nju Jorkut.
Ai ishte në Knicks për gjashtë vjet e gjysmë, dhe ai kaloi sezonin e fundit në Oklahoma. Ai kishte sezonin më të keq të karrierës, duke fituar 16.2 pikë në lojë, shumë më pak se karriera e tij mesatare (24.0) dhe në Houston, ai shënoi mesatarisht vetëm 13.4 pikë në dhjetë paraqitjet.