SHPËRNDAJE

Melania Trump arriti në Pallatin Buckingham për një pritje të organizuar nga Mbretëresha, përpara samitit të NATO-s. Trump e mposhti burrin e saj, presidentin, për nga stili duke zgjedhur një pallto të verdhë të markës “Valentino” për rastin në atë që ishte padyshim një veprim i thjeshtë me mend.

Si shumica prej nesh, zonja e parë ka bërë gabime të modës: vitin e kaluar, video-turneu i saj në dekorimet e Krishtlindjeve të Shtëpisë së Bardhë e shfaqi atë të veshur me një pallto të zezë (jo aq shumë festive). Këtë vit është më mirë: Palltoja e saj e verdhë ka marrë vëmendjen e të gjithëve. Stilistët e modës u vunë në dispozicion për të gjetur atë se çfarë fshihet prapa kësaj paraqitje kaq glamuroze të saj.

“Palltoja është një shpërqendrim”, shkroi kritiku i modës në Washington Post, Robin Givhan. “Është një ndikim shqetësues i marrë në një ekstrem qesharak. Në një video që ka për qëllim të festojë ngrohtësinë dhe shpirtin mikpritës të sezonit të festave, ajo lulëzon e thjeshtë dhe nxjerr në dritë ftohtësinë, mospërfilljen mohuese”, shtoi më tej ai.

Zonja e parë nuk është e huaj për veshjen e jashtme dhe pelerina e saj mund të tërheqë kritika të ngjashme. Kur presidenti hoqi veshjen e tij për një takim me Princin Charles dhe Camillan, Dukeshën e Cornwall, në një çaj në “Clarence House” të mbajtur në të njëjtën ditë, Melania mbeti e vendosur. Duke u përkulur nga e verdha, krahët e saj ishin të mbuluara me një material rozë të ndritshëm nga Hervé Pierre, që përputhej me këpucët rozë të markës “Christian Louboutin” në këmbët e saj. Ky nuk ishte një vështrim i përshkuar me finesë.

Shtojmë faktin se e verdha, veçanërisht në këtë ton kanarie, është e pabindur me dimrin britanik. Nga nëntori e tutje, moda në Mbretërinë e Bashkuar mbështetet drejt një palete ngjyrash të mjerimit: të zezë, bluzë dhe gri. Është e zymtë, dhe kështu na pëlqen. Sidoqoftë, nuk është shumë “fryma e Amerikës”, aq e verdhë e ndritshme – një shenjë e dikujt që nuk parashikon të tundet nëpër llumën e dimrit në Mbretërinë e Bashkuar – është një alternativë e përshtatshme. Një rreze dielli mes kaosit tonë të paepur Brexit.

Kjo nuk është hera e parë që Melania ka zgjedhur të veshë të verdhën gjatë një vizite në Mbretërinë e Bashkuar. Vitin e kaluar, fustani me ngjyrë limoni i markës “J Mendel” (me kapelë që detajonte jo më pak) që ajo veshi për një darkë në Pallatin Blenheim u krahasua me fustanin e personazhit “E Bukura” nga filmi “E Bukura dhe Bisha”, duke nënkuptuar kështu që Trump ishte… ju e mendoni se kush.

Sipas Dr Aurore Bardey, një pedagog në Kolegjin e Modës në Londër, ai thotë se: “Një kapelë do ta bëjë stilin e saj më elegant dhe më mbretëror”. Është një shpjegim i thjeshtë për vendimin e Melanias për të veshur një pallto. Ato janë gjithashtu në trend: Balmain, Celine dhe Chanel shfaqën disa kapele brenda koleksioneve të tyre të vjeshtës / dimrit vitin e kaluar.