SHPËRNDAJE
epa06284980 Brazilian and PSG forward Neymar (bottom right facing), Argentine international and Barcelona forward Lionel Messi (third from bottom), his wife Antonella Roccuzzo, Portugal and Real Madrid forward Cristiano Ronaldo, his son Cristiano Ronaldo Jr. and Cristiano Ronaldo's girlfriend Georgina Rodriguez during the Best FIFA Football Awards 2017 at the London Palladium, London, Britain 23 October 2017. EPA-EFE/ANDY RAIN

Ronaldo është lojtari më i mirë në botë. Ai e ka fituar këtë çmim, kapitenët e kombëtarëve dhe trajnerët kanë votuar për të, për të pestën herë në karierë e ka fituar këtë çmim.

Po çfarë ka fituar Ronaldo këtë vit?

Ai me Real Madridin ka fituar Primeran, Kampionatin botërorë të klubeve, Super kupën e Evropës, Super kupën e Spanjës, Ligën e kampionëve ndërsa me kombëtaren e Portugalisë ka arritur të kualifikohet në kampionatin botërorë.

Kjo nuk është e tëra, ai ka qenë golshenuesi më i mirë në Ligën e kampionëve, sulmuesi më i mirë në përzgjedhjen e FIFA-s, futbollisti më i mirë sipas UEFA-s, ka fituar “topin e artë” në kampionatin botërorë të klubeve dhe golshenuesi më i mirë në kampionatin botërorë të klubeve.

Duke mos i harruar edhe hat-trick ndaj Bayernit, dy hat-trick ndaj Atletico Madridit, golat kundër Dortmundit, Barcelonës, Juventusit si dhe 15 golat në kualifikimet për kampionat botërorë.