SHPËRNDAJE

Pas premierës evropiane në panairin e veturave në Gjenevës, Edge i ristilizuar vjen me një fuqi prej 238 “kuaj” në sallonet e shitjes.

Ford Edge i rifreskuar do të shitet me paketat e pajisjeve Titanium, ST-Line dhe Vignale, dhe prodhuesi thotë se makina është e pajisur me sisteme të ndihmës së avancuara të shoferit. Në krye të ofertës është një version me një motor nafte biturbo 2.0 EcoBlue me 4 cilindra që sigurojnë 230 kuaj fuqi.

Motori përputhet me një automatik me tetë shpejtësi dhe fuqia transmetohet në të gjitha 4 boshtet duke përdorur sistemin inteligjent 4×4 të Ford Përveç këtij versioni, blerësi në Evropë ka dy opsione në dispozicion:

Eco Blue bazik 2.0-litra me bosht të përparëm dhe gjithashtu një transmetim automatik me tetë shpejtësi që ka 150 kuaj fuqi. I njëjti motor është i disponueshëm me 190 ‘kuaj fuqi” dhe me ndërrues manual prej gjashtë shpejtësive. Ford Edge i ristilizuar, ndër të tjera, është i pajisur me kontrollin e përshtatshëm të navigacionit me funksion të përmirësuar Stop & Go.

Sistemi është në gjendje të ndalë automatikisht automjetin në rast se automjetet ndalen para saj, por edhe për të rinisur veturën, me kusht që mbajtja në vend të mos jetë më shumë se tre sekonda. Edge i rifreskuar arrin në Evropë me sistemin multimedial SYNC3 të Ford, ngarkuesin pa tel të telefonave të mençur dhe një sistem audio premium B & O me 12 altoparlantë. Ndër opsionet është paneli digjital i instrumenteve.