SHPËRNDAJE

Shkalla e vërtetë e shpërthimit të koronavirusit që aktualisht duke përfshirë botën është një ‘zhveshje’ e afatit kohor vizual duke e krahasuar atë me pandemitë më vdekjeprurëse të historisë.

Ajo tregon se murtaja bubonike, e njohur edhe si Vdekja e Zezë, ishte më vdekjeprurësja nga të gjitha sëmundjet, duke vrarë afërsisht 200 milion njerëz në shekullin XIV, shkruan DailyMail, përcjëllë Indeksonline.

Smallpox, pandemia e dytë më vdekjeprurëse në histori, u mori jetën e 56 milionë milion njerëzve për më shumë se 400 vjet para se të zhdukej përfundimisht në 1980.

Për krahasim, COVID-19 që deri më tani ka vrarë 7,000 njerëz dhe ka infektuar më shumë se 180,000 që nga dhjetori. Por është akoma në fazat e hershme.

Shkencëtarët thonë se ‘shkalla’ dhe ‘vdekshmëria’ e virusit janë në shkallën e tendosjes së gripit H1N1 që ndezi pandeminë e gripit spanjoll mbi 100 vjet më parë.

Afati kohor, i krijuar nga Visual Capitalist, tregon se në përgjithësi ka pasur një ulje graduale të niveleve të vdekjes së çdo pandemie, me Ebola, MERS dhe SARS.

Përparimet mjekësore dhe hartëzimi i përhapjes së sëmundjeve infektive kanë qenë mjete të fuqishme për të lehtësuar ndikimin e tyre.

Por grafika e të dhënave tregon gjithashtu se viruset mund të vazhdojnë të shfrenohen dhe të vrasin miliona nëse shkencëtarët nuk janë në gjendje të krijojnë një vaksinë.

HIV ka qenë në gjendje të prek jetën e rreth 32 milionëve që vuajnë pasi që së pari bëri kërcimin nga majmunët te njerëzit në 1981 sepse nuk ka kurë.

Sidoqoftë, trajtimet moderne antiretrovirale mund ta kontrollojnë atë dhe t’i lënë pacientët të jetojnë jetë të gjatë dhe të shëndetshme.

Ekspertët kryesorë aktualisht janë duke garuar për të zhvilluar një vaksinë për koronavirusin – e para nga të cilat do të testohet te njerëzit në prill.

Por mund të jetë akoma një vit para se bllokimi të konsiderohet mjaft i sigurt për imunizimin global.

Qytetet kryesore të botës kanë miratuar një sërë masash mahnitëse për të shmangur krizën e koronavirusit, me disa pengesa drastike zbatuese ndërsa të tjerët preferojnë një kontakt më të lehtë.

Disa qendra të njohura turistike si Roma janë bërë gati pasi qytetarët u urdhëruan të qëndrojnë brenda për të ndaluar përhapjen e virusit.

Kufijtë në tubimet publike janë vendosur të paktën në 50 shtete në Berlin dhe New York City,

E Donald Trump ja sugjeruar mylljen e kufijve prej për Sh.B.A në tërësi.

Por shkollat, baret dhe restorantet janë akoma të hapura në Londër, ku qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka qenë shumë më e gatshme të vendosë masa rigoroze.

Disa qytete të tilla si San Francisko po kërcënojnë njerëz me gjobë ose burgim nëse ata dalin jashtë në mënyrë të paligjshme, ndërsa autoritetet e tjera ende ofrojnë vetëm udhëzime.

Në disa vende të tilla si Italia, qeveria kombëtare ka marrë komandën e krizës dhe ka urdhëruar mbyllje në të gjithë vendin.

Sidoqoftë, shtetet amerikane dhe qytetet kanë më shumë liri të ndërmarrin veprimet e tyre, ndërsa Gjermania gjithashtu u ka lënë pjesën më të madhe të vendimmarrjes 16 shteteve të saj duke përfshirë edhe Berlinin.

Kjo vjen pasi agjensia e shëndetit publik në Gjermani paralajmëroi se kriza e koronavirusit mund të zgjasë deri në dy vjet.

Instituti Robert Koch, agjensia gjermane e qeverisë federale përgjegjëse për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve, e bëri kërkesën të martën pasi forcoi rrezikun e kërcënimit për Gjermaninë nga ‘e moderuar’ në ‘e lartë’.

Ai vjen pasi kancelarja gjermane Angela Merkel dje njoftoi mbledhjet në kisha, xhami dhe sinagogë do të ndaloheshin dhe tha se shesh lojërash dhe dyqane jo thelbësore do të mbyllen pasi vendi arrin në 7,000 raste të konfirmuara, dhe 14 vdekje.

Instituti Robert Koch tha se pandemia mund të zgjasë edhe për 24 muaj të tjerë pasi pandemitë zakonisht kalojnë rrugën e tyre në valë.

Sipas Presidentit të RKI Lothar Ëieler, kohëzgjatja e kohës varet nga sa njerëz zhvillojnë imunitet ndaj COVID-19 pas kontraktimit të virusit, sa më shumë njerëz testojnë pozitivë për sëmundjen dhe sa kohë duhet për të zhvilluar një vaksinë.

Dr Ëieler nuk e përjashtoi mundësinë që disa nga masat e urgjencës të përcaktuara nga vendet të duhet të qëndrojnë në vend për atë kohëzgjatje.

Gjykimet e para për njerëzit mbi një vaksinë eksperimentale të koronavirusit filluan të Premten e kaluar.

Dyzet e pesë pjesëmarrës në Seattle – i cili aktualisht po shkatërrohet nga një shpërthim – do të marrin një tel për të provuar se a është i sigurt.

Asnjë nga vullnetarët, të cilët janë të moshës midis 18 dhe 55 vjeç, nuk do të infektohen në këtë pikë.

Testime të mëtejshme janë planifikuar nëse vaksina është e sigurt. Dhjetëra firma farmaceutike dhe universitete në të gjithë botën janë në një garë kundër kohës për të krijuar një vaksinë COVID-19.

Zyrtarët kryesorë kanë paralajmëruar tashmë një bllokim për të mbrojtur miliona, mund të jetë një vit larg, domethënë mijëra do të vdesin ndërkohë.

Më shumë se 170,000 raste janë konfirmuar tashmë në të gjithë botën, dhe të paktën 6.500 pacientë dihet se kanë vdekur. Organizata Botërore e Shëndetit thotë se 35 vaksina eksperimentale janë në zhvillim, përfshirë një të bashkë-zhvillim nga qeveria amerikane.

Instituti Kombëtar i Shëndetit është duke financuar provën e bllokimit, i cili u krijua së bashku me Moderna-me qendër në Massachusetts.

Pjesëmarrësi i parë në gjykimin në fazën e parë – faza e hershme e hulumtimit të ilaçeve njerëzore – do të marrë vaksinën sot, zbuloi një zyrtar.

Asnjë nga pacientët nuk do të infektohet me koronavirus në këtë fazë. Të gjithë pacientët do të marrin nyjën eksperimentale në Institutin Kërkimor Shëndetësor Kaiser Permanente Washington në Seattle.

Burimi i cili shpalosi planet për pjesëmarrësin e parë foli në kushte anonimiteti sepse masa nuk është bërë e ditur publikisht.

Zyrtarët e shëndetit publik thonë se ende do të duhen nga një vit deri në 18 muaj për të vërtetuar plotësisht çdo vaksinë të mundshme – pavarësisht fillimit të gjykimeve njerëzore. Ndërkohë, Kina raportoi sot vetëm një rast të brendshëm të koronavirusit, pasi shpërthimi vazhdon të shuhet në një ndalesë në epiqendër.

Rasti i vetëm në Ëuhan do të forcojë pikëpamjen e Kinës se ajo ka “frenuar në thelb” përhapjen e patogjenit që u shfaq në qytet dhjetorin e kaluar.

Por vendi tani është i shqetësuar për një fluks lëndësh nga jashtë, me një mesatare prej 20,000 njerëz që fluturojnë në Kinë çdo ditë.

Në një përmbysje të roleve, Pekini tani po kërkon që pothuajse të gjithë ardhësit ndërkombëtarë të hyjnë në karantinë 14-ditore në hotelet e përcaktuara. Kina raportoi gjithashtu 13 vdekje të reja sot, duke rritur numrin e saj në 3,226.

Vendi ka regjistruar 80.881 raste gjithsej, por më pak se 9,000 njerëz mbeten të infektuar. Kohët e fundit muajin e kaluar, 99 përqind e çështjeve në mbarë botën ishin në Kinë, por shifra tani është vetëm 45 përqind. Nëntë nga 20 rastet e reja të importuara ishin në Pekin dhe tre në Shanghai, duke rritur numrin e përgjithshëm të infeksioneve të konfirmuara nga jashtë në 143, sipas Komisionit Kombëtar të Shëndetit.

Numri i vdekjeve në të gjithë botën ka kaluar 7,000, me më shumë se 181.500 raste në 145 vende.

Epidemiologu Zhong Nanshan u bëri thirrje vendeve që të ‘mobilizohen’ dhe ‘të ndërhyjnë në shkallë kombëtare’ për të ndalur një krizë e cila tani po spiralizon jashtë Kinës.

Zhong, i cili është besuar se ndihmon për të luftuar shpërthimin e SARS në 2003, paralajmëroi se kriza aktuale do të “zgjasë më gjatë” nëse vendet “nuk e trajtojnë seriozisht infeksionin dhe dëmshmërinë”.

Kina tani po përqendrohet në rifillimin e fabrikave dhe bizneseve të goditura nga politikat e kontrollit, përfshirë industrinë e linjës ajrore të goditur me vështirësi.

Linjat ajrore kineze raportuan humbje totale prej 20,96 miliardë juanë (3 miliardë dollarë) në shkurt ndërsa numri i përgjithshëm i pasagjerëve të linjës ajrore ra 84.5 përqind nga viti në vit.

Qeveritë lokale duhet të bëjnë çmos për të siguruar që njerëzit të kthehen në punë sa më shpejt të jetë e mundur, tha zyrtari China Daily në një editorial.

Shumë biznese janë akoma duke u përballur me mungesa të punës dhe ndërprerje të zinxhirit të furnizimit, tha ai.