SHPËRNDAJE

Iniesta2016

Andres Iniesta është zgjedhur sportisti më i mirë i Spanjës për vitin 2015 nga e përditshmja sportive katalane, Mundo Deportivo.
Pesë titujt e fituar me Barcelonën në sezonin e kaluar, La Liga, Copa del Rey, Liga e Kampioneve, Superkupa e Evropiane dhe Botërori i kubeve, kanë bërë që Andres Iniesta të zgjidhet sportisti më i mirë i Spanjës për vitin 2015.

Ylli i Barcelonës prapa vetës ka lënë sportistët e famshëm si: Pau Gasol, Jorge Lorenzo, Javier Gómez Noya dhe Miguel Ángel López, përcjell gazeta Express.

Kurse, në konkurrencën e femrave ky epitet i ka takuar motoçiklistes, Laia Sanz. Këtë shpërblime janë ndarë nga nga e përditshmja sportive katalane, Mundo Deportivo.