SHPËRNDAJE

Veshka

Veshkat janë një nga organet më të rëndësishme në trupin tonë, ato ndihmojnë në filtrimin e mbetjeve nga gjaku, për ti larguar më pas nga trupi përmes procesit të urinimit.

Ndër të tjera veshka është një organ që luan një rol kryesor në rregullimin e presionit të gjakut, balancimin e elektroliteve dhe prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut në trup.

Kur gurët krijohen, është e preferueshme që ata të largohen pasi mund të shkaktojnë probleme serioze që edhe mund të sjellë dështimin e veshkave.

Për të përgatitur receta natyrale që ju ndihmojnë të qëndroni latg këtyre dhimbjeve ju nevojitet, Një grusht majdanoz ose koriandër dhe ujë.

Në fillim prisni majdanozin ose koriandrin në copa të mëdha, vendosini në një tas dhe hidhni ujë sipër (kështu që të mbulohenn vetëm gjethet). Lëreni të ziejë për 10 minuta, ndërsa pas zierjes, lëreni të ftohet ku më pas do ta vendosni më pas atë në frigorifer dhe të pini atë të ftohtë, një filxhan në ditë.

Gjithashtu ju mund të bëjë një çaj në qoftë se dëshironi. Procedura është e njëjtë vetëm se duhet ta lëni këtë përzierje që të ziejë për 30 minuta.

Me konsum të rregullt, ju do të vini re se ngjyra juaj e urinës do të ndryshojë dhe ky ndryshim është për shkak se trupi heq toksinat që absorbohen nga veshkat.

Përveç pirjes së kësaj përzierje, ju duhet të konsumoni shumë ujë gjatë gjithë ditës për të ruajtur funksionin e duhur të veshkat tuaja.

Përveç majdanozit, edhe mollët, limoni dhe shalqiri janë të gjitha pastrues të mirë të veshkave.

Vaj ulliri, nga ana tjetër, është pretenduar për të kontribuar në procesin e largimit të gurëvë në veshka.

Është e rekomanduar për të pirë këtë çaj dy herë në muaj, si pjesë e detoksifikimit të rregullt.