SHPËRNDAJE

Shumë filma u publikuan gjatë vitit 2018, por vetëm disa u pritën mirë nga shikuesit dhe kritikët. Le të kujtojmë së bashku se cilët filma janë shansi më i mirë për të fituar statujën e lakmuar të artë. Bright Side ka sjell një listë të filmave potencial që mund të nominohen dhe që e mirotjnë një çmim Oskar.

1. Vox Lux Heroina kryesore e këtij filmi është një këngëtare me famë botërore që vuan nga trauma të shumta psikologjike. Kur Celeste ishte një nxënëse, ajo mezi mbijetoi nga disa të shtëna me armë në shkollë. Ky është një film i ndjeshëm nga koha për kulturën e pop-it dhe dhunën që shkojnë krah për krah në shekullin e 21-të. Natalie Portman është në rol kryesor dhe aktrimi i saj definitivisht meriton një Oskar.

Vlerësimi (IMDb) – 6.3 2.

Ben Is Back Ben është një ngatërrestar i vërtetë. Në prag të Krishtlindjes, ai shpëton një qendër rehabilitimi dhe kthehet me nënën e tij të dashur, e cila është mjaft e lodhur nga truket e tij. Ajo e takon djalin e saj me krahë të hapur, por së shpejti e kupton se Ben nuk ka ndryshuar dhe nuk ka asgjë që pritet prej tij, përveç problemeve. Sa larg duhet të shkojë kjo grua e fortë për të shpëtuar djalin e saj? Julia Roberts dhe Lucas Hedges kanë luajtur më së miri në këtë film. Vlerësimi (IMDb) – 6.8 3. Eighth Grade Ky film i ndershëm dhe modern tregon historinë e ardhshme të Kaylas, një nxënëse e klasës së tetë. Kjo vajzë adoleshente e introvertuar fillon një blog video për vetëvlerësimin dhe vetë-dashurinë për t’u përballur me frikën dhe pasiguritë e saj. Sigurisht, ajo duhet të durojë shumë për të kapërcyer këtë fazë të vështirë të jetës së saj. Ky film ka një shans shumë të mirë për të qenë i nominuar për një Oskar në kategorinë “Skenari më i mirë Origjinal”.

Vlerësimi (IMDb) – 7.5 4.

Destroyer Erin dikur ishte një polic i fshehtë. Ndërsa në një mision të vështirë, ajo bie në dashuri me kolegun e saj, por së shpejti misioni dështon dhe mbaron me një tragjedi të vërtetë. Erin gjen fuqinë për hakmarrje dhe nuk është e mundur që çdo gjë ta ndalojë atë. Për këtë pjesë, Nicole Kidman ndryshoi pamjen e saj përtej njohjes. Pra, nuk ka asnjë dyshim se ajo do të nominohet për “Aktoren më të mirë” këtë vit.

Vlerësimi (IMDb) – 6.7 5.

Beautiful Boy David (i luajtur nga Steve Carell) nuk mund të kuptojë pse djali i tij i dashur (Timothée Chalamet) ka ndryshuar nga një djalë i bukur dhe i mençur në një të droguar të dëshpëruar. Djali u rrit në një familje të dashur që nuk pati probleme me paratë dhe gjithmonë ishte i mirë në shkollë. Çfarë humbën prindërit duke e detyruar djalin që të merrte rrugën e gabuar? Ka një shans të mirë që të dy Carell dhe Chalamet do të nominohen për një Oskar për aktrimin e tyre të shkëlqyer.

Vlerësimi (IMDb) – 7.3 6.

Can You Ever Forgive Me? Kjo dramë komedi me Melissa McCarthy është bazuar në ngjarje të vërteta dhe tregon historinë e një shkrimtareje që duhet të krijojë letra nga të famshmit për të zgjidhur problemet e saj financiare. Ky film është i mirë falë dialogut të tij të gjallë dhe karaktereve të ndritshme – sidomos karakterit kryesor të luajtur nga McCarthy, të cilët ne jemi mësuar të shohim në komedi. Shumë kritikë pohojnë se aktorja do të fitojë një Oskar për këtë pjesë dhe ne mendojmë se do të jetë e merituar.

Vlerësimi (IMDb) – 7.6 7.

The Mule Earl është 88 vjeç, ai nuk prek me gruan dhe fëmijët e tij dhe biznesin e tij të vogël në prag të falimentimit. Ai ka ofruar një punë si “një mushkë” për të transportuar mallra nga një vend në tjetrin. Së shpejti, Earl kupton se transporton medikamente. Policia dyshon se ka diçka të gabuar pas sjelljes së këtij njeriu të vetmuar. Kjo është një vepër e mrekullueshme nga Clint Eastwood i cili është aktor dhe regjisor i këtij filmi. Mund të presim disa nominime në Oskar për këtë film sivjet.

Vlerësimi (IMDb) – 7.2 8.

If Beale Street Could Talk Ky film tregon historinë e një gruaje të re që pret një fëmijë me të fejuarin e saj. Por lumturia e tyre kërcënohet sepse i riu akuzohet për përdhunim. Tish, heroina kryesore, nuk beson se i dashuri i saj është fajtor dhe përpiqet të provojë pafajësinë e tij. Kjo është një dramë e mprehtë për racizmin e krijuar nga ish-regjisori i filmit, Moonlight.

Vlerësimi (IMDb) – 7.6 9.

The Miseducation of Cameron Post Cameron, një vajzë adoleshente, është detyruar të qëndrojë në një qendër të terapisë së konvertimit homoseksual nga halla e saj dhe xhaxhai i saj konservator kur ata zbulojnë se ajo ka qenë në marrëdhënie me shoqet e saj të klasës. Ky është një film i pazakontë, i butë dhe i thellë që tregon procesin e vetë-pranimit. Ajo meriton të jetë e nominuar në kategorinë “Skenari më i mirë i përshtatur”.

Vlerësimi (IMDb) – 6.7 10.

Widows Katër gra të martuara bëhen të veja gjatë natës: burrat e tyre vdesin gjatë një vjedhjeje të tentuar. Tani, gratë duhet të mbajnë përgjegjësi për veprimet e burrave të tyre. Ata duhet të kuptojnë se kush i drejtoi burrat e tyre drejt vjedhjes dhe kështu përfundojnë punën e tyre. Kjo është dramë krimi e krijuar në përputhje me parimet e feminizmit me yjet si: Viola Davis, Michelle Rodriguez dhe Elizabeth Debicki. Ky film mund të përfundojë në nominimet për “Regjisorin më të mirë” dhe “Aktoren më të mirë”.

Vlerësimi (IMDb) – 7.4 11.

Roma Ky është një film i lezetshëm bardh e zi për jetën e një familjeje të madhe meksikane. Historia nis me vajzën e familjes, jeta e së cilës është treguar në sfondin e ngjarjeve të rëndësishme historike. Filmi pritet të nominohet për çmimin “Regjisori më i mirë”.

Vlerësimi (IMDb) – 8.2 12.

First Reformed Reverend Ernst Toller po kalon një periudhë të errët në jetën e tij: ai u divorcua nga gruaja dhe djali e tij vdiq në Irak. Kjo është një dramë e fortë ku luajnë emrat e njohur si: Ethan Hawke dhe Amanda Seyfried.