SHPËRNDAJE

Golden State Warriors ka marrë edhe fitoren e tretë në përballje me Portland Trail Blazers.

Kampionët në fuqi kanë triumfuar në udhëtim me rezultat 110-99 duke ia shtuar edhe më shumë gjasat vetës për finalen e madhe.

Që nga fillimi i ndeshjes Warriors ishin më të mirë dhe krijuan epërsi që arritën ta mbanin deri në fund.

Stephen Curry ishte basketbollisti më efikas në këtë takim me 36 pikë, gjashtë kërcime e tre asistime.

Embedded video

Në anën tjetër Draymond Green arriti ‘Triple Double’, prej 20 pikëve, 13 kërcimeve e 12 asistimeve.

Ndërsa Klay Thompson e mbylli takimin me 19 pikë, pesë kërcime e pesë asistime.

Për vendasit më efikasi ishte Cj McCollum me 23 pikë, ndërsa Damien Lillard e mbylli ndeshjen me vetëm 19 sosh.

Ndeshja e katërt e finales së Perëndimit zhvillohet përsëri në Portland dhe kampionëve në fuqi iu mjafton një fitore për të shkuar në finalen e madhe të NBA-së.