SHPËRNDAJE

Koreja e Veriut ka deklaruar në mënyrë triumfale se ka zero raste të COVID-19, një virus që është shndërruar në një pandemi globale dhe i vendos kombet e tëra në mbyllje.

Por problemi është se deklarimet nga shtetit i udhëhequr nga Kim Jong Un, megjithatë, askush nuk iu beson.

Koreja e Veriut kufizohet nga Kina dhe Koreja e Jugut, dy nga vendet më të goditura në botë. Të hënën, Kina njoftoi se kishte 81.036 raste të COVID-19 dhe më shumë se 3.200 vdekje.

Koreja e Jugut, e cila ka politikën më agresive të skanimit në botë, ka “rrugëtuar” shumë më mirë. Ekspertët globalë të shëndetit kanë vlerësuar aftësinë e Koresë së Jugut për të testuar kaq shumë nga banorët e saj.

Vendi kishte ekzaminuar më shumë se një çerek milion njerëz, që përkthehet afërsisht në një test për çdo 200 banorë.

Lajmet që rastet e reja në Korenë e Jugut kohët e fundit kanë rënë, po bëjnë që disa liderë ndërkombëtarë të përsërisin qasjen e Koresë së Jugut.

Në anën tjetër, Koreja e Veriut ndoshta nuk është një nga ato vende pasi refuzon të pranojë se dikush e ka coronavirusin, me gjithë shumë “prova” për të kundërtën.

“Është e pamundur që Koreja e Veriut të mos ketë një rast të vetëm të coronavirusit”, tha Jung H. Pak, një ish-analist i CIA-s në Korenë e Veriut, për Fox News, përcjell Telegrafi.

Pak, tani një bashkëpunëtor i Institutit Brookings, beson se Kim po gënjen numrat për t’i treguar botës që ai e ka gjendjen enden nën kontroll dhe mund të mbrojë njerëzit e tij nga sëmundja vdekjeprurëse, pavarësisht një dekade sanksionesh sakatuese ekonomike dhe financiare të vendosura në vend për të drejtat e njeriut, sulmet në internet, pastrimi i parave dhe lufta për denuclearizimin.

Pyongyang thotë se ka qenë në gjendje të mbrohet nga COVID-19 duke qenë proaktive në luftën e tij për “mbijetesë kombëtare”.

Vendi ka mbyllur kufirin e tij, ka ndërprerë tregtinë me Kinën, ka zgjatur periudhën e saj të karantinës në 30 ditë dhe ka vendosur kufizime në aktivitetet e personelit të huaj diplomatik dhe ndërkombëtar me qendër në Korenë e Veriut.

Në fakt, vendi po mburret se izolimi i tij nga pjesa tjetër e botës është ajo që po i kursen ata.

Ndërsa ka pak shanse që virusi të kalojë kufirin shumë të militarizuar ose të vijë përmes linjave të mbyllura me Kinën, ka pasur tregtarë të tregut të zi që veprojnë në zonë për vite të tëra, të cilët mund të kishin sjellë virusin me vete në vend.

Gjenerali Robert Abrams, komandant i Forcave të SHBA në Kore, beson se një tjetër sugjerim që Koreja e Veriut ka viktima të COVID-19 është mungesa e aktivitetit ushtarak në javët e fundit.

Abrams u tha gazetarëve të premten se Shtetet e Bashkuara janë “mjaft të sigurta”, se Pyongyang ka ndier shkatërrimin e lidhur me koronavirusin.

“Është një komb i mbyllur, kështu që ne nuk mund të themi në mënyrë të theksuar se ata kanë raste, por ne jemi mjaft të sigurt që ata kanë”, tha Abrams. “Ajo që di është se forcat e tyre të armatosura kishin qenë thelbësisht në një bllokim për rreth 30 ditë dhe vetëm kohët e fundit ata kanë filluar përsëri stërvitjet rutinë. Si një shembull, ata nuk fluturuan me aeroplan për 24 ditë”.

Pastaj ekzistojnë dhjetëra pretendime të një mbulimi të Koresë së Veriut.

Ministria e Unifikimit e Koresë së Jugut, e cila mbikëqyr marrëdhëniet ndër-Koreane, tha në fund të shkurtit se Pyongyang kishte raportuar në Organizatën Botërore të Shëndetit se kishte testuar 141 raste të dyshuara të coronavirusit, por që të gjitha u kthyen negativ.

Sidoqoftë, media e Koresë së Jugut, e cila është mbështetur në burime anonime, ka raportuar raste të coronavirusit në Korenë e Veriut, me disa që kanë qenë fatale.

Rreth të njëjtës kohë, zëdhënësi i Departamentit të Shteteve të Bashkuara, Morgan Ortagus, tha se Shtetet e Bashkuara janë “thellësisht të shqetësuar për prekshmërinë e njerëzve të Koresë së Veriut ndaj një shpërthimi të coronavirusit”.

Përkundër pretendimeve kontradiktore nga Koreja e Veriut dhe Koreja e Jugut, e vetmja gjë që është e sigurt është se nëse virusi është në Pyongyang, ai mund të nënkuptojë shkatërrim të gjerë për një vend që është “prerë” nga pjesa tjetër e botës.

Pak beson se dekadat e keqmenaxhimit të Koresë së Veriut, një sistem mjekësor që nuk është i modernizuar, si dhe vendosja e sanksioneve që kanë lënë 40 për qind të njerëzve të saj të kequshqyer vetëm do të përkeqësojnë situatën.