SHPËRNDAJE
North Korean soldiers visit the bronze statues of North Korea founder Kim Il-sung (L) and late leader Kim Jong-il at Mansudae in Pyongyang, in this photo taken and provided by Kyodo April 15, 2013, the birthday of Kim Il-sung. Mandatory Credit REUTERS/Kyodo (NORTH KOREA - Tags: POLITICS ANNIVERSARY MILITARY) ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS PICTURE IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. MANDATORY CREDIT. JAPAN OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN JAPAN. YES

Koreja Veriore dhe ajo Jugore do të përfundojnë luftën e tyre gati 7 dekadëshe javën e ardhshme kur dy liderët Kim Jong-Un dhe Moon Jae-in do të takohen, raporton DailyMail. Dy shtetet teknikisht janë ende në luftë, pasi konflikti i viteve 1950-1953 ka përfunduar në armëpushim, e jo traktat paqeje.

Mediat nga Koreja Jugore raportojnë se dy anët kanë diskutuar për një përfundim permanent të luftës në samitin e dy shteteve, duke cituar një zyrtar të pa identifikuar të Seulit. Kim do ta bëjë historinë kur të takohet me presidentin jugor në samitin brenda Koresë Jugore me 27 prill, pasi do të jetë lideri i parë koreano-verior që do të shkelë në tokën e Koresë Jugore qysh nga viti 1950.