SHPËRNDAJE

Zinedine Zidane nuk është ndihmuar nga dëmtimet këtë sezon. Gareth Bale, Marcelo dhe Eden Hazard, janë aktualisht të dëmtuar.

Hazard pritej të rikthehej, por ai do ta humbasë El Clasicon më 18 dhjetor.

Aktualisht vetëm disa lojtar të skuadrës te Real Madrid nuk kanë pasur dëmtime këtë sezon si Alphonse Areola, Dani Carvajal, Raphael Varane, Sergio Ramos, Alvaro Odriozola, Casemiro, Karim Benzema, Mariano Diaz dhe Vinicius Junior.

Los Blancos kanë pasur 29 lëndime të 16 lojtarëve vetëm në katër muajt e parë të edicionit 2019/20.

Sezonin e shkuar 23 kishin në total 50 dëmtime. Në këtë sezon Real Madrid ka pasur në numër, gjysmën e lëndimeve të sezonit të shkuar.

Shifrat janë më të mëdha kur krahasohen me Atletico Madridin dhe Barcelonën.

Los Rojiblancos ka pësuar 12 lëndime në tetë lojtarë, ndërsa shifrat e Blaugranave janë disi më të përafërta me Real Madridin, pasi kanë pasur 15 lojtarë të lënduar, me gjithsej 22 lëndime.

Brahim: Dy lëndime – 93 ditë jashtë

Asensio: Një lëndim – shtatë/tetë muaj jashtë

Jovic: Një lëndim – 12 ditë jashtë

Mendy: Dy lëndime – 65 ditë jashtë

Courtois: Një lëndim – 10 ditë jashtë

Modric: Tri lëndime – 47 ditë jashtë

Rodrygo: Një lëndim – 32 ditë jashtë

Hazard: Dy lëndime – 40 ditë jashtë

James: Katër lëndime – 72 ditë jashtë

Isco: Një lëndim – 35 ditë jashtë

Valverde: Një lëndim – 10 ditë jashtë

Marcelo: Katër lëndime – 52 ditë jashtë

Nacho: Një lëndim – 55 ditë jashtë

Kroos: Një lëndim  – 16 ditë jashtë

Lucas: Dy lëndime – 44 ditë jashtë

Bale: Dy lëndime – 39 ditë jashtë