SHPËRNDAJE

JeSuisCharlie-1

Në marshin që do të mbahet sot, në kryeqytetin francez, për nder të viktimave të sulmeve terroriste në Paris, do të marrin pjesë një numër i madh i liderëve.

Nga Evropa: Presidenti Francois Hollande, kancelarja gjermane Angela Merkel, kryeministri britanik David Cameron, Kryeministri italian Matteo Renzi, Presidenti i qeverisë spanjole Mariano Rajoy, President i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker, President i Parlamenti Evropian, Martin Schulz, Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk, shefat e qeverive d: aneze Helle Thorning-Schmidt, belgje Charles Michel, holandeze Mark Rutt, greke Antonis Samaras, portugeze Pedro Passos Coelho, çeke Bohuslav Sobotka, letonisë Laimdota Straujuma, bullgare Bojko Borisov, hungareze Viktor Orban dhe kroate Zoran Milanovic kroat si dhe presidenti rumun Klaus Iohannis.

Jashtë BE-së, pritet gjithashtu kryeministrin Benjamin Netanjahu, me shefin e diplomacisë sê tij Avigdor Lieberman, presidenti palestinez Mahmoud Abbas, Mbreti i Jordanisë Abdullah II dhe Mbretëresha Rania, Presidenti i Konfederatës Zvicerane Simonetta Sommaruga, kreu i Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ministri i jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministrat e Shqipërisë, Edi Rama, turk Ahmet Davutoglu dhe Gjeorgjisë Irakli Garibashvili, Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko dhe kryeministri tunizian Mehdi Jomaa.

Afrika është e përfaqësuar nga kryetarët eMalit Ibrahim Bubakar Keita, Gabonit AliBongo, Nigerit Mahamadou Issoufou dheBeninit Thomas Boni Gabon,

Amerika e Veriut nga Ministri amerikan i Drejtësisë Eric Holder dhe Ministrit Kanadeze iSigurisë Publike Steven Blaney .