SHPËRNDAJE

Një buzëqeshje e përsosur konsiderohet të jetë një nga karakteristikat më tërheqëse që një person mund të ketë. Për fat të keq, ka shumë gjëra që mund të dëmtojnë dhëmbët tuaj, të tilla si pirja e duhanit, kafeina e tepërt dhe kujdesi dentar të parregullt.

Zakonisht shprehitë tona të përditshme mund të shkaktojnë probleme të tilla si pllaka dentare. Nëse dëshironi të reduktoni vizitat tuaja dentare, ne kemi mbledhur një listë të mënyrave natyrore dhe të thjeshta për të hequr qafe problemet e dhëmbëve.

Sode buke

Soda e bukës mund të përdoret si pastrim natyror dhe shpesh përdoret në shumë mjete. Përzieni një lugë gjelle sode buke me një majë lugë me kripë dhe thjesht vendoseni në furçën tuaj të dhëmbëve tuaj në përzierje dhe lani dhëmbët si zakonisht.

Aloe Vera dhe Glicerinë

Për të bërë një pastë dhëmbësh më të fuqishme, ju duhet:

  • një filxhan me ujë
  • 1/2 filxhan sode buke
  • një lugë xhel Aloe vera
  • 4 lugë glicerinë perimesh
  • një lugë limoni vaj esencial

Lani dhëmbët tuaj me këtë përzierje dhe shikoni se si dhëmbët tuaj duken më të bardhë, më të ndritshëm dhe të shëndetshme brenda disa minutave!

Lëkurë portokalli

Pasi të hani një portokoll, fshini lëvorën portokalli në dhëmbë – kjo është një mënyrë e thjeshtë për të pastruar smaltin tuaj të dhëmbëve. Pasi t’i keni fërkuar për disa minuta, thjesht shpëlajni me pak ujë.

Fara susami

Ju mund të merrni një grusht farash susami, përtypini për disa minuta dhe nxirrini nga goja si një mënyrë e lehtë për të pastruar dhëmbët dhe për të hequr pllakën e dhëmbëve. Më pas, përdorni një furçë të thatë për të hequr çdo farë të mbetur.

Maskë dhëmbësh me vitamina

Thjesht copëtoni së bashku domate, luleshtrydhe dhe portokall dhe vendoseni pastën në dhëmbët tuaj. Prisni 5-6 minuta dhe pijeni. Kjo do të ndihmojë në vrasjen e çdo bakterie në gojën tuaj dhe fresko frymëmarrjen tuaj.

Uthulla

  • 2 lugë gjelle uthull
  • një lugë kripë
  • 150 ml ujë

Kombinojini përbërësit, pijeni dhe përsëriteni për disa ditë për efekt maksimal.