SHPËRNDAJE

Kush e ka mesataren e golave ​​më të mira të dekadës së fundit në Serie A? Vendi i parë është befasi.

Siç zbulon Opta, mes lojtarëve që kanë përqindjen më të lartë nga 2010 deri në 2019, sulmuesi me mesataren më të mirë është … Cheick Diabaté, me 0.73 gola për ndeshje.

Ish sulmuesi i Beneventos shënoi 8 gola me klubin që aktualisht është në Serie B.

Pas gjashtë muajsh me klubin italian, askush nuk ndali në Serie A, ndërsa aktualisht luan në Iran te klubi Esteghlal F.C.

Në vendin e dytë është Cavani me 87 gola dhe me një mesatare prej 0.71, pak para Romelu Lukakut.

Cristiano Ronaldo është në podium me 31 golat e tij me një mesatare prej 0.69 gola për ndeshjes.

E mbyll Zlatan Ibrahimovic me 42 gola, me mesatare prej 0.69 gola për ndeshjes.