SHPËRNDAJE

Meteoalrami i kuq është ndezur për tërë Bregdetin Adriatik, nga Istra deri në jugun e skajshëm të Kroacisë.

Kroacia, krahas disa pjesëve të Spanjës e Portugalisë është vendi më i rrezikuari në Evropë sa u përket temperaturave të larta, transmeton Gazetametro.net.

Index.hr bën të ditur se meteoalarmi i kuq është ndezur për tërë Bregdetin Adriatik, nga Istra deri në jugun e skajshëm të Kroacisë.

Më herët është njoftuar se një pjesë të Gadishullit Iberik e ka përfshirë një valë e madhe e nxehtësisë, si dhe pritet që temperaturat në fundjavë të arrijnë edhe 47 gradë në jug të Portugalisë.

Zyrtarët kanë tërhequr vërejtjen se temperatura po ngrihet për shkak të masës së ajrit të valë, e cila po lëviz nga veriu i Afrikës.