SHPËRNDAJE

Pandemia e coronavirusit ka marrë më shumë se 2,200 jetë në Evropë, me vendin më të goditur nga Italia, që sot ka njoftuar se ka regjistruar 368 vdekje tjera në 24 orët e fundit.

Gjithsej 2291 vdekje janë raportuar në Evropë, shumica e tyre në Itali, ku tani ndodhen në 1809. Dhe ky është vendi që është më i prekur nga infeksioni coronavirus pas Kinës. Në Francë, numri i vdekjeve në një ditë ka kërcyer nga 91 në 120, ndërsa numri i personave të infektuar është rritur për një mijë.

Evropa ka mbi 500 vdekje të reja në 24 orët e fundit dhe gjithsej 52.400 të infektuar. Në Itali, numri i të infektuarve është përsëri në rekord me 3509 raste të reja sot. Në total, 24.747 njerëz u infektuan në Itali me virusin që është përhapur në të gjithë botën.

Rajoni i Milanos është më i prekuri me 1.218 të vdekur dhe 13.227 raste të infektuar.

Numri i vdekjeve nga epidemia e coronavirusit në botë ka tejkaluar 6.000 të dielën, bazuar në statistikat e mbledhura.

Në total kanë vdekur 6036 njerëz dhe mbi 160 mijë janë infektuar me coronavirus.

Kina është akoma duke kryesuar numrin e vdekjeve me 3,199 viktima, por Evropa është kthyer në qendër të një epidemie që po përhapet me shpejtësi në Kontinentin e Vjetër.