SHPËRNDAJE

Presidenti amerikan, Donald Trump, tha të enjten se ai i tha Administratës së Ushqimit dhe Barnave për të hetuar nëse një ilaç ekzistues i dhënë pacientëve të malaries mund të përdoret gjithashtu për të trajtuar coronavirusin e ri.

Ilaçi është hidroksilklorina, dhe Trump pretendon se ai mund të jetë në dispozicion pothuajse menjëherë për të trajtuar Covid-19.

“Nuk do të vrasë askënd”. “Ky është në përdorim për ca kohë, kështu që ne e dimë se nëse nuk funksionon ashtu siç është menduar, nuk do të vrasë askënd”, tha Trump, transmeton Telegrafi.

Ai tha se është një ilaç i zakonshëm me recetë së shpejti për të trajtuar pacientët e infektuar me coronavirusin. Ai tha që ilaçi do të ndryshonte gjithçka.

“Ne duhet të heqim çdo pengesë të panevojshme. Dhe ne e kemi bërë atë. Ne kemi rezultate të mira”, shtoi ai.

Numri i rasteve të konfirmuara COVID-19 në SHBA. tejkaloi 10,000, duke u dyfishuar gjatë dy ditëve.

Guvernatori i New York-ut, Andrew Cuomo tha të enjten në mëngjes se shteti konfirmoi 1.769 raste të reja në ditën e fundit, duke e çuar numrin e rasteve të konfirmuara në New York në 4,152 dhe duke shtyrë numrin e përgjithshëm të infeksioneve COVID-19 në SHBA mbi 10,000. COVID-19 tani ka vrarë të paktën 150 njerëz në SH.B.A., sipas Hopkins.

Numri i rasteve të konfirmuara të Covid-19 vazhdon të rritet në SHBA. Dhe Mike Pence, nënkryetari, po mbikëqyr situatën e coronavirusit.

Deri më tani, 80% e pacientëve përjetojnë një formë të butë të sëmundjes, e cila mund të përfshijë ethe dhe pneumoni, dhe shumë nga këto raste kërkojnë pak ose aspak ndërhyrje mjekësore. Kjo do të thotë, të moshuarit dhe ata me sëmundje si diabeti, problemet me zemrën dhe mushkëritë janë më të prekurit.

Numri global i vdekjeve kaloi 9.300 dhe kishte më shumë se 229,000 raste të konfirmuara.