SHPËRNDAJE

Disa pamje të publikuara thuhet se tregojnë skiatorët britanikë padashur duke u bërë pjesë e një bari në epiqendrën e shpërthimit të coronavirusit në Austri, më shumë se një muaj pasi sëmundja u identifikua për herë të parë atje.

Pamjet, të siguruara nga MailOnline, thuhet se tregojnë pushuesit në barin Kitzloch, Ischgl, në fund të shkurtit, ku një shërbyes gjerman 36-vjeçar besohet se ishte sëmurë me Covid-19 po atë javë.

Pamjet e tjera ekskluzive tregojnë të tjerë që vallëzojnë në lokalin afër Schatzi në mars, gjatë ditëve të rëndësishme kur politikanët vendas u tha se u thanë për një shpërthim të mundshëm, por e injoruan atë.

Ischgl ishte shpallur një zonë rreziku më 5 mars, duke e vendosur atë në të njëjtën kategori si Wuhan dhe Iranin pasi turistët e kthyer dolën pozitivë në testin për coronavirus.

Por deri në 13 mars qeveria austriake mbylli zonën.

Pushuesit që filmuan pamjet ekskluzive kanë thënë për MailOnline se shumë njerëz në vendpushim vuanin nga një kollë e thatë.

Në atë kohë nuk kishte asnjë ndjenjë alarmi.

Ischgl, i quajtur “Ibiza e Alpeve”, tani është në qendër të një hetimi penal pasi qindra infeksione në Gjermani, Islandë, Norvegji, Danimarkë dhe Britani u gjurmuan atje.

Icaland lëshoi paralajmërimin e tij në 5 mars pasi disa njerëz u kthyen nga pushimet turistike duke dalë pozitivë në teste. Por zyrtarët e shëndetit austriak për shpërthimin e fajësuan një pasagjer aeroplani.

Më 7 mars, një shërbyes gjerman në pijetorin Kitzloch u identifikua se kishte coronavirus.

Ai thuhet se ishte sëmurë në fund të shkurtit, kur skiatorët britanikë u filmuan duke marrë pjesë në lokalin ku ai punonte.

Të nesërmen, ministrat e shëndetësisë në Norvegji njoftuan se 491 nga 1198 rastet e tyre kohët e fundit kishin shkuar për skijim në rajon.

Pushuesit që filmuan pamjet, i thanë MailOnline se ata mund të kenë kontraktuar pa njohuri virusin vdekjeprurës dhe ta përhapnin atë te të tjerët.

Që nga shpërthimi deri më sot, më shumë se gjysmë milioni raste të coronavirusit janë raportuar në të gjithë botën.

Sipas të dhënave të fundit në web faqen Worldometers.com, në kohën e publikimit të këtij teksti nëpër botë janë regjistruar 502,740 njerëz.

Deri më tani, 22,337 njerëz kanë vdekur.

Po ashtu janë rikuperiar gjithsej 121,214 njerëz.