SHPËRNDAJE

Mjalte

Mjalti i kombinuar me elementë të tjerë natyralë sicc mund të jetë kanella, arra ose vaj ulliri, pasi shndërrohet në një përzierje që ka veti mjaft të mira trajtuese dhe shëruese të një sërë problemesh shëndetësore. Ja disa receta natyrale me përmbajtje mjalti dhe sëmundjet që trajtojnë:

Sëmundjet e zemrës
Kombinoni mjaltë me kanellë pluhur dhe hajeni çdo ditë në mëngjes. Ky kombinim zvogëlon nivelin e kolesterolit të keq në arterie dhe parandalon sëmundjet e zemrës.

Artriti
Njerëzit që vuajnë nga artriti duhet të konsumojnë një pije të përbërë nga 1 gotë ujë i vakët, 2 lugë mjaltë dhe 1 lugë kanellë. Këtë pije duhet ta konsumoni në mëngjes dhe në mbrëmje, ajo do të lehtësojë dhimbjet e artritit dhe do të parandalojë shfaqjen e artritit kronik.

Trajton infeksionet e fshikëzës
Pini çdo mëngjes esëll ujë të vakët me 2 lugë mjaltë dhe një lugë kanellë. Ky kombinim do t’ju ndihmojë në eliminimin e mikrobeve dhe papastërtive në fshikëz.

Ul nivelet e kolesterolit të keq
Pija e përmendur mësipër mund të përdoret edhe për të ulur nivelet e kolesterolit të keq në gjak. Sipas ekspertëve, thuhet se kjo pije ul kolesterolin e keq në gjak deri në 10% brenda 1 ore.

Trajton pezmatimet e lëkurës
Ju mund të hiqni çdo pezmatim të lëkurës dhe inflamacion të saj nëse lyeni zonën e irrituar me mjaltë disa herë në ditë.

Parandalon rrezikun e kancerit
Sipas studimeve të fundit në SHBA dhe Japoni u zbulua se lloje të ndryshme të kancerit mund të parandalohen nëse konsumoni në mënyrë të rregullt mjaltë të papërpunuar të përzier me kanellë. Përzieni 1 lugë gjelle mjaltë me një lugë çaji kanellë dhe konsumojeni 2 herë në ditë, çdo ditë!