SHPËRNDAJE

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro po fajëson aktorin Leonardo DiCaprio për mbledhjen e donacioneve për organizatat jofitimprurëse që ai pretendon se fshihen pas disa prej zjarreve në parkun e Amazonës.

Bolsonaro u tha ndjekësve të tij në rrjetet sociale të premten: “DiCaprio është një djalë i lezetshëm, a nuk është ai? Dhuron para për të ndezur flakë Amazonën”.

Organizata mjedisore e DiCaprios ka premtuar pesë milion dollarë për të ndihmuar në mbrojtjen e Amazonës pasi zjarret shkatërruan pjesë të mëdha të pyjeve të shiut në muajt korrik dhe gusht.

Aktori u bëri thirrje njerëzve në atë kohë që të konsideronin dhurimin për grupet e vijave të frontit në Amazonë që ndihmojnë ‘pyjet tropikale më të rrezikuara në botë’.

DiCaprio ia atribuoi një pjesë të problemit Presidentit Brazilian Jair Bolsonaro i cili thotë se lejoi fermerët dhe prerësit të ‘pastrojnë tokën’ pas marrjes së detyrës në janar.

Disa zjarrfikës vullnetarë, të cilët mohojnë të bëjnë keq, u arrestuan dhe u liruan më vonë.

Policia lokale thotë se po hetohet për gjoja ndezjen e zjarreve për të marrë fonde përmes organizatave jofitimprurësve.

Prokurorët federalë thonë se hetimi i tyre tregon për grabitësit e tokës lokale si të dyshuarit kryesorë.