SHPËRNDAJE

Pamjet të cilat i posedon prokuroria e Tiranës mbi vrasjen e katërfishtë që ka ndodhur më 4 nëntor në Tiranë, janë publikuar nga mediat në Shqipëri.

Lapsi.al ka arritur t’i sigurojë pamjet e kamerës së sigurisë, që ka qenë e vendosur pranë vendit të ngjarjes.

Më poshtë keni përshkrimin e videos, të shkruar nga lapsi.al:

Është ora 04:19 kur përballë lokalit “Ante Grand” mbërrin makina tip Mercedes ML me targa TR 0250 N, e Arbër Demirajt, me të cilën gjatë asaj nate kishin lëvizur Kostandin Xhuvani, Erald Sida e Alban Ballcaj.

Prej saj zbret Erald Sida, i cili, sipas deklaratave të Alban Ballcajt kishte dalë nga lokali rreth orës 4 me një vajzë.

Takohet me një person ende të paidentifikuar, i cili del nga lokali dhe me gjasë e njofton për sherrin që po ndodhte brenda. Sida i drejtohet menjeherë lokalit të natës ku gjendej Kostandin Xhuvani e Arbër Demiraj.

Është momenti kur Xhuvani zbraz 6 plumbat e karikatorit të pistoletës së tij duke vrarë Edison Jahon, Enea Xhajn, shokun e tij Arbër Demiraj dhe italianin Paolo Azzola, i cili nuk kishte lidhje me ngjarjen, por qëllohet aksidentalisht, ashtu si edhe Demiraj.

Në orën 4:21, në rrugë, nga lokali dalin Kostandin Xhuvani dhe Erald Sida. Tërheqin për krahësh shokun e tyre të vrarë, 19 -vjeçarin Demiraj.

Në mes të rrugës aksidentohen me një motoçikletë të drejtuar nga shtetasi E.B, i cili edhe pas goditjes e ruan ekuilibrin dhe ndalon pak më tutje.

Më vonë do të ndihmonte policinë në arrestimin e Xhuvanit.

E fusin Demirajn në ulësen e pasme të makinës. Roja e sigurisë së lokalit ka njoftuar ndërkohë policinë. Një patrullë gjendet në afërsi dhe mbërrin nga drejtimi i Saukut.

Është ora 4:22. Ndalon në krah të makinës ku janë futur Xhuvani, Sida bashkë me Demirajn e pajetë, pikërisht në momentin kur Xhuvani e Sida po bëheshin gati të largoheshin.

Një punonjës i policisë, me inicialet K. SH. drejton armën nga makina dhe mban të bllokuar Erald Sidan. Kostandin Xhuvani arrin të dalë dhe vrapon në drejtim të Fakultetit Ekonomik, në afërsi të disko Calvin. E ndjek punonjësi tjetër i policisë, me inicialet L.A.

Do ta ndalojë rreth 70 metra më tutje, me ndihmën e personit E.B që u gjend rastësisht me motor në vendin e ngjarjes. Ndërkohë, kanë mbërritur disa makina të tjera të policisë.

Ora 4:26. Policia shoqëron nga makina Mercedes ML për në një prej mjeteve të saj Erald Sidan, të prangosur.

10 minuta më vonë, në 4:36, futet në furgon me pranga në duar edhe Kostandin Xhuvani. Ndërkohë autoambulanca nis të transportojë trupat e viktimave.

Këto pamje filmike, që transmetohen për herë të parë nga Lapsi.al, të sekuestruara tashmë nga prokuroria, kanë ndihmuar grupin hetimor në zbardhjen e disa rrethanave të ngjarjes.

Por krimi i Kostandin Xhuvanit është faktuar me prova të tjera të pakontestueshme; prova shkencore, si gjurmët e barutit të gjetura në duart e tij, të lëna nga të shtënat; me pistoletën e kapur në afërsi të vendit ku ai u arrestua dhe dëshmitë e të paktën 9 personave, të cilët kanë e parë duke qëlluar gjakftohtë mbi Edison Jahon dhe Enea Xhajn në shkallët zbritëse të lokalit të natës.

Plumbat e dala nga pistoleta e tij vranë edhe Arbër Demirajn dhe italianin Paolo Azzola.