SHPËRNDAJE

Reali tashmë ka humbur një finale kundër Liverpoolit më 1981. Tani të besuarit e Zidane duan hakmarrje…
Real Madridi – Liverpool, kjo do të jetë finalja e Ligës së Kampionëve për vitin 2018.

Kjo finale nuk do të jetë e para mes klubit francez e atij spanjoll. Ato janë takuar më 1981, ku kishte triumfuar Liverpooli me golin e Kennedy të realizuar në minutën e 81’.

Këto dy skuadra janë takuar edhe katër herë të tjera në të kaluarën; Më 2014/15 në fazën e grupeve ku Reali fitoi 3-0 në Anfield dhe 1-0 në Santiago Bernabeu si dhe në sezonin 2008/09 në fazën e eliminimit direkt ku Liverpooli e mposhti 5-0 Realin nga dyja ndeshjet, duke fituar lojën e parë në Madrid me golin (Benayoun 82’), për ta shkatërruar në atë të kthimit në Anfield 4-0 (Torres 16’, Gerrard 28’ e 47’, Dossena 88’).

Finalja e këtij edicioni do të zhvillohet më 26 Maj në Kiev.