SHPËRNDAJE

Recete

Kombinimet e disa ushqimeve na ndihmojnë për të pasur një organizëm të shëndetshëm. Për një përzjerje të tillë na nevojiten 4 limona me lëkurë, 4 kokrra të mëdha hudhra, 1 rrënjë e vogël xhenxhefilli (rreth 3­4 cm) dhe 2 litra ujë.

Në fillim do të lani limonat dhe pritini në copa. Në një blender vendosni xhenxhefill, limon dhe hudhrat e pastruara. Shtoni përzierjen në një tenxhere metalike. Shtoni 2/4 litra ujë dhe ziejini. Kulloni lëngun nëpërmjet një sitë të mesme. Vendosni përzierjen në një shishe qelqi. Konsumoni një filxhan çdo ditë me stomak bosh ose 2 orë para ngrënies.

Vazhdoni procesin për 3 javë dhe më pas bëni një pushim. Kjo pije është kryesisht e dobishme për pastrimin e thellë të arterieve. Përzierja e limonit dhe ujit do të neutralizojë erën e hudhrës. Para se të filloni konsumimin tundni mirë shishen.