SHPËRNDAJE

Pas humbjes në “Wembley” dukej një “Waterloo” për Real Madridin. Cristiano Ronaldo doli për të takuar gazetarët dhe ishte, krejt i sinqertë, sipas mendimit të tij, kur tha se “grupi ishte po aq i mirë sa sezonin e kaluar, por diçka më i papërvojë “. Ylli portugez pohoi se me Pepe, James dhe Morata, ekipi i tij ishte më i fortë. Asgjë që askush nuk e mendonte gjatë sezonit aktual. Asgjë që nuk e ndaloi mërzitjen e Sergio Ramos, i cili ka qenë duke përsëritur në media mendimin e tij. Ai, madje, fliste për avantazh në pozitën e portugezit, të cilin nuk e kishte dëgjuar të thoshte diçka të ngjashme “pasi fitoi dy Superkupa dhe grupi ishte i njëjtë”. Sipas “El Chiringuito”, këto fjalë të fundit e kanë mërzitur sulmuesin portugez, marrëdhënia e të cilit me kapitenin e ekipit të bardhë nuk ka kaluar nëpër momentin më të lëngshëm të tij në javët e fundit.

Kapiteni tha se e mirëpret ardhjen e Neymar në “Bernabeu”, por mbërritja hipotetike e brazilianit vë në dyshim hierarkinë e CR7 si “ekskluzivitet” i Real Madridit. Pra, Ramos i hodhi kripë në plagë katër herë fituesit të “Topit të Artë”. Ronaldo pësoi verën e këtij viti humbje në “dhomat e zhveshjes” të disa prej shokëve të tij më të mirë. Bashkatdhetarët e tij si Pepe dhe Coentrao u larguan nga Real Madridi. Po ashtu, u largua James Rodriguez, me të cilin kishte njëfarë afiniteti. Më shumë se kurrë, që kur ai u bashkua me klubin madrilen në vitin 2009, sulmuesi portugez ka parë ngritjen e Sergio Ramos në një profil më spanjoll dhe më të ri.

Ndikimi i kapitenit mbi grupin e ndërkombëtarëve, në të cilin bëjnë pjesë Nacho, Carvajal, Asensio, Isco dhe Ceballos është shumë i fortë. Ata e ndjekin atë kudo që thotë “sevilliani”. Ronaldo nuk ka aq shumë ndikim mbi ta. Pas miqësores së kombëtares së tij në Rusi, Sergio Ramos, kur u pyet mbi dëshirën e supozuar të Ronaldos për t’u larguar nga klubi i bardhë, tha: “Largimi i Ronaldos nga Madridi? Unë nuk e di, pyesni atë, këto gjëra më shpëtojnë”. Një ton që nuk shkoi pa u vënë re nga portugezi. Dhe tashmë ka plasur tensioni mes kapitenëve.