SHPËRNDAJE

Ambasada e SHBA-së në Serbi, ka reaguar sërish ndaj blerjes së armëve nga Rusia.

SHBA, ka paralajmëruar Serbinë që të heqë dorë nga blerja e armëve ruse ose do të ketë sanksione.

“Ne i bëjmë thirrje të gjithë aleatëve dhe partnerëve tanë që të heqin dorë nga transaksionet me Rusinë që rrezikojnë të iniciojnë sanksione nën opozitën e Sh.B.A. përmes Aktit të Sanksioneve (CAATSA). Ne kemi shprehur vazhdimisht shqetësimin për blerjen e pajisjeve ushtarake ruse në Serbi, përfshirë blerjen e planifikuar të sistemit Pancir”, thuhet në përgjigjen e Ambasadës, shkruan B92, njofton Telegrafi.

Ambasada thotë se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë vizione shumë të ndryshme për të ardhmen e Ballkanit Perëndimor.

“Uashingtoni mbështet fuqimisht rrugën evropiane të Serbisë dhe qëllimin e saj të deklaruar të anëtarësimit në BE. Moska kundërshton në mënyrë aktive integrimin perëndimor të rajonit dhe kërkon të parandalojë tensionet etnike, të margjinalizojë ndikimin e SHBA-së dhe BE-së, dhe të ngadalësojë ose parandalojnë vendet e Ballkanit Perëndimor të ndjekin orientimin e tyre të pavarur “, shkruan Ambasada e SHBA në Serbi.

Më 4 mars, Presidenti serb Aleksandar Vuçiç konfirmoi se sistemi i raketave që Serbia kishte blerë nga Rusia ishte përfunduar me dorëzimin e katërt të pjesëve të sistemit të armaturave anti-aeroplan (Mbrojtjes Ajrore) të Rusisë.

Ndërkaq, sanksionet e mundshme ndaj Serbisë u përmendën për herë të parë në nëntor 2019 nga Përfaqësuesi Special i SHBA për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer.

REL kujton se në dhjetor 2019, Presidenti i Serbisë njoftoi se Serbia do të ndalonte blerjen e armëve dhe se “reforma shtesë” do të bëheshin për ushtrinë, e cila më vonë, shkruan REL, u mbështet nga një buxhet i zvogëluar i mbrojtjes për vitin 2020 nga Parlamenti serb votoi në dhjetor 2019.

Serbia akoma pret dorëzimin e tankeve T-72 dhe pjesë të automjeteve të blinduara BRDM-2, të cilat i mori si dhurim nga Rusia, si dhe katër avionë luftarakë të MiG-29s të prodhuar rusë nga Bjellorusia që janë duke u rregulluar në Institutin e Aviacionit Baranovichi.

Vitin e kaluar Rusia dërgoi në Serbi sistemet raketore Pancir dhe S-400 që u përdorën në stërvitjet ushtarake serbo-ruse.

Autoritetet serbe thanë se të premten në Beograd do të qëndrojë Thomas Zarzecki nga Departamenti amerikan i Shtetit, i cili është i ngarkuar me zbatimin e sanksioneve ndaj Rusisë dhe vendet që shkelin ato sanksione.

Mediet serbe cituan ministrin e Jashtëm Ivica Daçiç, të ketë thënë se Serbia nuk i ka shkelur sanksionet amerikane për blerjen e armëve nga Rusia dhe “nuk ka arsye për vendosje sanksionesh ndaj saj”.