SHPËRNDAJE

Pagjumesia

Gjumi është një proces që ka ndikim të drejtpërdrejtë në sistemin endokrin dhe metabolizmin, të cilat ndikojnë në gjenerimin e hormoneve dhe rigjenerimin e energjisë. Gjumi gjithashtu ka rëndësi për rritjen e qelizave, rëndësia e të cilave është e pamohueshme, ka efekt direkt në funksionimin e rregullt të trurit, në aftësinë e përqendrimit dhe të ruajtjes së memories.

Uthull molle
Uthulla e mollës, e pasur në kalium dhe magnez, pastron dhe freskon trupin. Një ilaç kundër pagjumësisë: para se të flini, merrni një lugë çaji uthull molle.

Mjalti
Sheqeri i bardhë “djeg”, me një herë të gëlltitur, rezervat e vitaminave dhe mineraleve që janë, ndër të tjera, për të shmangur të nxehtit. Më mirë mjaltë, i cili gjithashtu ndihmon për të fjetur.

Produkte me krunde
Drithëra të rafinuar dhe prodhimet e qumështit nuk ju ngopin, rritin ndjenjën e nervozizmit dhe ankthit, që shpesh shoqërohet me pagjumësi. Ndërsa krundet, duke mbajtur konstante nivelin e glicerinës, ngopin, rifreskojnë trupin dhe heqin helmet.

Bimë aromatike
Kripa e tepërt favorizon ruajtjen fluide. Kripa është e dëmshme jo vetëm për njerëzit që vuajnë nga hipertensioni arterial por edhe ata që kanë një tension normal. Sasia mesatare e kripës që duhet të marrin në ditë meshkujt është 10.4 gramë, ndërkohë që fermat mund të marrin 7.3 gramë në ditë. Pra është më mirë që të zëvendësohet me bimë aromatike, diuretike dhe të freskëta, duke i dhënë shije dhe aromë gatimit.