SHPËRNDAJE

Është e rëndësishme të mos shpërfillen simptoma të pazakonshme, të reja dhe të pashpjegueshme. Edhe pse ato mund të shkaktojnë sëmundje më pak të rrezikshme, nëse ato janë, vlen të kontrollohet gjendja te mjeku.

Vështirësi në frymëmarrje dhe probleme të gëlltitjes

Një nga shenjat e para të kancerit të mushkërive është humbja e frymëmarrjes. Kanceri i gjëndrës tiroide mund të shkaktojë probleme të frymëmarrje. Çdo problem me frymëmarrjen është arsyeja për të shkuar te mjeku.

Problemet e gëlltitjes lidhen me fillimin e kancerit në ezofag dhe laringal, dhe kjo ndonjëherë është shenjë e kancerit të mushkërive.

Një zë i qetë, ose një ndjenjë që ka diçka të ndrydhur në fyt mund të jetë një shenjë e hershme e kancerit të gjëndrës tiroide. Mund të ndihet gjithashtu nevoja për ajër të pastër, transmeton KosovaPress.

Temperaturat e shpeshta dhe infeksionet

Kjo mund të jetë një shenjë e leukemisë, një qelizë kanceri që fillon në palcën e eshtrave. Leukemia shkakton palcën e eshtrave për të prodhuar qeliza të bardha anormale, kështu që trupi nuk mund të luftojë më infeksionet.

Mjekët shpesh diagnostikojnë leukeminë vetëm pasi pacienti është ankuar për temperaturën, dhimbjen dhe simptomat e ngjashme me gripin që zgjasin për një kohë të gjatë. Probleme gastrike.

Dhimbje stomaku ose probleme të zakonshme të stomakut mund të tregojnë gjithashtu kancerin e zorrëve. Shumë njerëz që vuajnë nga kanceri i zorrëve thanë se mjekët e tyre fillimisht mendonin se vuanin nga puçrra fytyre.

Dobësi dhe lodhje

Dobësitë e përgjithshme dhe simptomat e lodhjes janë forma të ndryshme të tumorit, andaj është e rëndësishme të vërehen simptoma të tjera. Sidoqoftë, në qoftë se ndiheni të lodhur për çfarëdo arsye, dhe gjumi më i gjatë nuk ndihmon për të ndaluar lodhjen, bisedoni me mjekun tuaj.

Humbje e pashpjegueshme e peshës Nëse shikoni që kilogramët të zhduken dhe nuk keni ndryshuar mënyrën se si hani ose ushtroni, duhet të pyesni veten pse kjo ka ndodhur.

Humbja e kileve mund të jetë një simptomë e kancerit të zorrëve dhe tumoreve të tjera të traktit të tretjes.

Ajo gjithashtu tregon për kancerin që përhapet në mëlçi, pasi ndikon në oreksin dhe aftësinë e trupit për të hequr papastërtitë.

Ndryshimet e thonjve

Ndryshimet e pashpjeguara të thonjve mund të tregojnë forma të ndryshme të tumorit. Linja kafe ose e zezë ose pika nën thua mund të tregojnë për kancerin e lëkurës. Një fenomen i ri i thonjve të lakuar mund të tregojë kancerin e mushkërive. Thonjtë e zbehtë ose të bardhë mund të tregojnë se mëlçia nuk funksionon siç duhet, dhe nganjëherë tregon për kancerin e mëlçisë.

Acid kronik “acid stomak” dhe një ndjenjë të ngopjes pas një vakti më të vogël.

Shenja më e zakonshme e hershme e kancerit të stomakut është dhimbja në pjesën e sipërme ose të mesme të barkut. Përkeqësohet pas ngrënies. Nëse keni ulcerat e shpeshta të stomakut dhe dhimbjen e barkut, si dhe ndjenjat e ngopjes pas ngrënies më të vogël, vizitoni një mjek. Nëse keni ngrënë një pica të madhe, urthi është një reagim i mundshëm i stomakut, por nëse urthi ndodh shpesh ose pasohet nga dhimbje të vazhdueshme të gjoksit pas ngrënies, duhet vizituar mjekun.

Problemet e zorrëve

Kapsllëku, diarreja ose ndonjë ndryshim tjetër i stolit mund të tregojë kancerin. Nëse zgjat më shumë se disa ditë dhe nuk ka ndonjë arsye të dukshme (nuk keni grip) është koha për t’u kujdesur. Njerëzit me kancer të zorrës së trashë shpesh thonë se kanë vënë re se stomaku dhe ndjesia e tyre nuk kanë zbrazur plotësisht zorrët e tyre, transmeton KosovaPress.

Simptomat e kancerit që gratë shpesh injorojnë:

Gjinj të kuq, të dhimbshëm dhe të fryrë Gjinj që pësojnë ndryshime, si tërheqje.

Pesha e trupit anormal mund të tregojë kancer ovarian.

Ndjenja e ngopjes dhe humbja e oreksit

Menstruacione jashtëzakonisht të rënda dhe të dhimbshme ose gjakderdhje mes menstruacioneve (mund të tregojnë kancerin e qafës së mitrës).

Simptomat e kancerit që meshkujt më shpesh injorojnë:

Problemet me ngritjen (shenja të mundshme të kancerit të prostatës) .

Dhimbja dhe ndjenja e peshës në stomak, kofshë ose bark (një nga shenjat e kancerit të prostatës është vetëm dhimbja e vazhdueshme në këtë zonë).

Vështirësia me urinim ose disa ndryshime (kanceri i prostatës).