SHPËRNDAJE

Shumica e njerëzve nuk kursejnë aspak për kujdesin e lëkurës pasi ne të gjithë duam më të mirën që mund të arrijmë kur bëhet fjalë për pamjen tonë të jashtme.

Sidoqoftë, ndonjëherë trajtimet më të mira mund të gjenden në natyrë, qoftë ato kundër akneve, shenjave ose rrudhave.

Më poshtë do të gjeni një recetë të tillë natyrale e cila mund t’ju ndihmojë me shenjat, skuqjen e lëkurës, rrudhat dhe aknet dhe krejt këto pa ndonjë efekt anësor të padëshiruar.

Për ta përgatitur këtë tretman natyral ju duhen vetëm dy përbërës – vaj ulliri dhe sodë bikarbone ose ndryshe e njohur si soda e bukës.
Të dy përbërësit janë shumë të mirë për lëkurën tuaj pasi mund t’i japin një shkëlqim të jashtëzakonshëm.

Soda bikarbone ka aftësi që të largojë qelizat e vdekura të lëkurës dhe të eliminojë shenjat e akneve nga fytyra ndërsa vaji i ullirit ka veti anti-inflamatore, antioksiduese, qetësuese dhe hidratuese duke bërë kështu lëkurën tuaj shumë të butë.

Kombinimi i këtyre dy përbërësve mund të bëjë mrekulli për lëkurën tuaj dhe t’ju kushtojë pothuajse asgjë, prandaj pse nuk e provoni dhe shihni vetë.

Përbërësit:

Sodë bikarbone (sodë buke)

Vaj ulliri

Mënyra e përgatitjes:

Merrni një enë të vogël dhe përzieni vajin e ullirit dhe sodën bikarbone derisa të krijohet një masë homogjene.

Vendoseni në zonat e fytyrës që janë problematike për ju dhe lëreni të qëndrojë për 5 deir 10 minuta, më pas shpëlani me ujë të vakët.
Përsëriteni këtë tretman çdo ditë derisa të keni rezultatet e dëshiruara.

Në pak javë, do të bindeni edhe vetë se kjo maskë bën mrekulli pasi do të keni lëkurë të shëndetshme dhe plot shkëlqim.