SHPËRNDAJE

Është pa dyshim suksesi më i madh i arritur ndonjëherë nga ndonjë shqiptar.

Këngëtarja 24-vjeçare me renome ndërkombëtare, Dua Lipa, ka shënuar një tjetër rekord të ri në karrierën e saj.

Super hiti “New Rules”, njëherësh kënga më e suksesshme në karrierën e saj, ka arritur shifrën e dy miliardë klikimeve në kanalin YouTube.

“New Rules” nga Dua Lipa u publikua më 7 korrik të vitit 2017, dhe që nga ajo kohë, suksesi i saj është vetëm në rritje duke vazhduar të dëgjohet në gjithë botën, në të gjitha platformat muzikore.

Kjo këngë është punuar nga producentët Ian Kirkpatrick, Caroline Ailin dhe Emily Warren.

Në tekstin e këngës, këngëtarja deklaron një listë rregullash për të kapërcyer një ndarje nga një ish i dashur. Ka marrë vlerësime pozitive nga kritikët e muzikës, me shumë prej tyre duke e etiketuar atë si një himn ndarës dhe fuqizues femëror.

Rregullat janë: “Nje, mos e hap telefonin, ti e di se ai të merr vetëm se është i dehur dhe i vetmuar; Dy, mos e fut brenda, do të detyrohesh ta nxjerrësh jashtë sërisht; Tre, mos u bë shoqja e tij, ti e di që do zgjohesh në shtratin e tij në mëngjes; Dhe në qoftë se të futë në dorë, nuk do shkëputesh dot nga ai”.

“New Rules” cilësohet si këngë e zhanrit elektro-pop. Sipas muzikës së fletës dixhitale të botuar në Musicnotes.com nga ‘Faber Music’, kënga është e kompozuar në çelësin e një të mituri, dhe ka një ritëm prej 116 rrahje në minutë.

Vokali i Dua Lipës shtrihet nga nota e ulët e A3 tek nota e lartë e E5. Në tekstin e këngëve, këngëtarja vendos një listë rregullash për ta penguar atë të rikthehet së bashku me një ish të dashur.

Dua Lipa rrëfeu në një intervistë për NPR se “[nuk] nuk janë rregulla që unë kam qenë në gjendje t’i përmbahem. Por [ato] janë rregulla për të cilat unë mendoj se është e rëndësishme të jesh në gjendje t’i thuash vetes, për t’ua thënë miqve tuaj … Ekziston një arsye që njerëzit ndahen dhe kjo është ndoshta e njëjta arsye pse nuk duhet të riktheheni së bashku”.

Një hit si “New Rules”, Dua e ka kënduar live në mbarë botën dhe në spektaklet më të mëdha ndërkombëtare.

Ishte pikërisht kjo këngë që u dëgjua në sfond kur këngëtarja me prejardhje nga Kosova arriti suksesin më të madh në karrierën e saj, kur fitoi çmimin “Grammy”. 

Teksti i këngës “New Rules” në shqip:

Flas me veten gjate nates
po çmendem
E lajthitur, E lajthitur,
I shkruajta dhe po i lexoj
Duke shpresuar se do me shpetojne
Sa shume here, sa shume here
I dashuri im, ai me ben te ndihem si askush tjeter,
askush tjeter
Por i dashuri im, nuk me do
Ndaj i them vetes, i them vetes:
Nje, mos e hap telefonin
Ti e di se ai te merr vetem se eshte i dehur dhe i vetmuar
Dy, mos e fut brenda
Do te detyrohesh ta nxjerresh jashta serisht
Tre, mos u be shoqja e tij
Ti e di qe do zgjohesh ne shtratin e tij ne mengjes
Dhe ne qofte se te fut ne dore
Nuk do shkeputesh dot nga ai
Kam rregulla te reja, i numeroj ato
Kam rregulla te reja, i numeroj ato
Duhet t’ja tregoj ato vetes time (x2)
Une tentoj te eci para
Por ai vazhdon t’me terheqi prapa
S’kam ku te shkoj, S’kam ku te shkoj, jo
Tani qendroj prapa tij
Me ne fund shikoj realitetin
Kurre nuk mesoj, kurre nuk mesoj
Por dashuria ime, ai nuk me do mua
Ndaj i them vetes, i them vetes
I them, i them, i them
Nje, mos e hap telefonin
Ti e di se ai te merr vetem se eshte i dehur dhe i vetmuar
Dy, mos e fut brenda
Do te detyrohesh ta nxjerresh jashta serisht
Tre, mos u be shoqja e tij
Ti e di qe do zgjohesh ne shtratin e tij ne mengjes
Dhe ne qofte se te fut ne dore
Nuk do shkeputesh dot nga ai
Kam rregulla te reja, i numeroj ato
Kam rregulla te reja, i numeroj ato
Duhet t’ja tregoj ato vetes time (x2)
Eksperienca te meson
Akoma mundohem ta mesoj permendesh
Kam rregulla te reja, i numeroj ato
Ha, fli dhe merr fryme
Lexoje dhe perserite perseri, sepse une
Une kam te reja, une kam te reja, une..
Nje, mos e hap telefonin
Ti e di se ai te merr vetem se eshte i dehur dhe i vetmuar
Dy, mos e fut brenda
Do te detyrohesh ta nxjerresh jashta serisht
Tre, mos u be shoqja e tij
Ti e di qe do zgjohesh ne shtratin e tij ne mengjes
Dhe ne qofte se te fut ne dore
Nuk do shkeputesh dot nga ai
Kam rregulla te reja, i numeroj ato
Kam rregulla te reja, i numeroj ato
Duhet t’ja tregoj ato vetes time (x2)
Mos e lere ate brenda, mos e lere ate brenda
Mos, mos, mos, mos
Mos u be shoqja e tij, Mos u be shoqja e tij
Mos, mos, mos, mos (x2)