SHPËRNDAJE

Vendimi ka bërë bujë të madhe dhe ka ngjallur reagime të mëdha kudo, transmeton lajmi.net

‘Associated Press’ ka shkruar një artikull në lidhje me këtë vendim dhe e ka quajtur këtë si një hap hakmarrës.

“Vendimi i së mërkurës duket të jetë një hap hakmarrës ndaj asaj që zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj tha se ishte “fushatë agresive e Serbisë kundër Kosovës në skenën ndërkombëtare”, thuhet në artikullin e AP.

Mirëpo, lajmi ka bërë bujë të madhe edhe në media të tjera botërore, si ‘New York Times’ dhe ‘Washington Post’.

Edhe ‘New York Times’ duke iu referuar artikullit të AP e ka konsideruar këtë si një hap hakmarrës, madje ata kanë cituar edhe Kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj, duke thënë që tash e 20 vite pas luftës dhe 10 vite pas pavarësisë së Kosovës, Serbia nuk ka treguar vullnet për normalizim të marrëdhënieve.