SHPËRNDAJE

Me festivalin ‘Sunny Hill’ i cili dita e ditës po vendos Kosovën në hartën e festivaleve më të njohura në botë ka bërë bujë të madhe edhe për të dytin vit me radhë.

Sjellja e disa prej yjeve më të njohura botërore në Kosovë ka bërë që mediumet më të mëdha në Evropë dhe më gjerë t’i kushtojnë vëmendje këtij festivali, transmeton Indeksonline.

Edhe medium shtetëror holandez ‘NOS’ i ka kushtuar një rëndësi të veçantë ngjarjes më të madhe muzikore në vendin tonë.

‘NOS’ ka raportuar nga vendi i ngjarjes me korrespodent që ishin në Prishtinë për ta ndjekur nga afër ngjarjen e madhe të ‘Sunny Hill’.

Medium holandez morri prononcim nga vet ylli kryesor i kësaj ngjarje, Dua Lipa, drejtuesit e festivalit dhe qytetarët.

“Fiona është 15 vjeçe, së bashku me një shoqe ajo qëndron në radhë mes barrierave të dendura për të hyrë në terrenet e festivalit. Për herë të parë në jetën e saj ajo do të shohë që yjet ndërkombëtarë të performojnë. “Këto janë tre ditët më të mira të jetës sime,” thotë ajo, nis kështu shkrimi i ”NOS”

Për të vazhduar më vonë me yllin e hitit ‘One Kiss’.

Rinia kosovare ia ka borxh këtij festivali një ylli tjetër botëror: këngëtares pop Dua Lipa, e cila nuk i ka harruar rrënjët e saj.

“Kur isha rritur në Kosovë kishte pak artistë që erdhën për të interpretuar këtu, dhe gjithçka që dëshiroja ishte të shkoja në koncerte,” thotë Lipa në një intervistë për NOS. “Fakti që unë tani mund ta sjell atë përvojë këtu ishte ëndrra ime e madhe. Unë jam e lumtur dhe mirënjohës që mund ta bëj këtë për vendin tim”, u shpreh këngëtarja.

Lipa nisi festivalin e muzikës vitin e kaluar. Atëherë ajo ishte vetë artistja kryesore. Tani ajo ftoi miqtë e saj yje. Përveç Miley Cyrus, ajo solli DJ Calvin Harris dhe reperin Gashi në Kosovë.

Tutje ky medium thekson edhe gjendjen aktuale në vend teksa e përshkruar si një nga vendet më të varfër në Evropë, me shkallë të lartë të papunësisë dhe të izoluar pa të drejtë udhëtimi në vendet evropiane.

“Asgjë nuk promovon një vend më të mirë se dikush si Dua Lipa,” tha kryetari i Prishtinës në hapjen e festivalit. “Kur Miley Cyrus njoftoi se po vinte në Kosovë, fansat në Instagram u pyetën:” ku është ky vend? ” Dua na vendos në hartë me këtë festival ”.