SHPËRNDAJE

E plotësuar: Tre janë personat që kanë ndërruar jetë si pasojë e tërmetit të fuqishëm që goditi vendin rreth orës 03:50. Viktimat janë banorë të Durrësit, Kurbinit dhe Thumanës.

Ndërkaq një tjetër tërmet është regjistruar në orën 7:08 me magnitudë 6.3 dhe epiqendër 21 km në veri të Durrësit.

Një tërmet i fuqishëm ka goditur sot në orët e para të mëngjesit, qytetin e Durrësit. Tërmeti me magnitudë 6.4 të riterit është ndierë edhe në Kosovë, Maqedoni, Serbi e Mal të Zi.

Tërmeti ka shkaktuar dëme të shumta në Shqipëri. Sipas raportimeve nga Top Channel, dy persona kanë humbur jetën si pasojë e këtij tërmeti. Viktimat janë banorë të Durrësit dhe Kurbinit.

Tërmeti i fuqishëm, pamje që tregojnë dëmet që ka shkaktuar në Durrës – raportohet edhe për të lënduar
Kristi, studente vitit të tretë të mjekësisë, është konfirmuar si viktima e parë në pallatin disa katësh që u rrëzua në zonën e Kryqit të Kuq në Durrës.

Ndërkohë, një person në Kurbin është rrëzuar nga ballkoni gjatë lëkundjeve të tokës.

Në të gjithë vendin, në Tiranë, Durrës dhe Krujë, sipas të dhënave paraprake 150 qytetarë po marrin shërbim në spitale. Ekipet mjekësore aktualisht është në gjendje gatishmërie të plotë si në Tiranë, Durrës dhe gjithë Shqipërinë, shkruan TCH.

Ministria e Arsimit ka njoftuar se është pezulluar mësimi për ditën e sotme në Tiranë dhe Durrës.