SHPËRNDAJE

Mijëra njerëz u mblodhën në Gaza të shtunën për funeralin e Razan al-Najjar, një mjeke 21-vjeçare palestineze, të cilën dëshmitarët thonë se ushtarët izraelitë e vranë afër kufirit.

Fotot nga vendi i ngjarjes menjëherë pasi që u qëllua Najjar tregojnë një grup njerëzish që mbanin vullnetaren e veshur me uniformën e saj të bardhë, koka e saj u kthye prapa dhe dora e saj zvarritej rreth shpatullave të tyre. Dëshmitarët thanë se ajo u qëllua në gjoks.

Muajin e kaluar, New York Times intervistoi Najjar në Gaza. Ajo ishte një nga mjekët e vetëm femra që reagonin ndaj emergjencave mjekësore gjatë protestave të organizuara nga Hamasi, grupi militant që kontrollon Gazën.

“Ne kemi një qëllim – për të shpëtuar jetën dhe për të evakuuar njerëzit”, tha ajo në video. “Dhe për të dërguar një mesazh në botë: Pa armë, ne mund të bëjmë gjithçka”.

Pasi Najjar vdiq në sallën e operacionit të premten, Nickolay Mladenov, i dërguari i SHBA në Lindjen e Mesme, shkroi në Twitter se “Izraeli duhet të kalibrojë përdorimin e saj të forcës dhe Hamasi duhet të parandalojë incidentet në gardh”.