SHPËRNDAJE

 

Kjo është historia e Masa-s, e cila mbijetoi sulmin e dyshuar kimik në Siri, me fjalët e saj

Duke folur të dielën së bashku me nënën e saj, ajo përshkroi se si ajo dhe familja e saj po fshiheshin në një bodrum kur një “fuçi” ra.

Një vajzë 7-vjeçare ka folur për mënyrën se si ajo u rrëzua në një bodrum pas një sulmi të dyshuar kimik nga qeveria siriane.

Filmi i vajzës i cili u shfaq duke qarë së bashku me fëmijët e tjerë duke u trajtuar nga mjekët – tronditi botën kur u transmetua pas mizorisë së 7 prillit në Douma.

Tani ajo ka folur për përvojën e tmerrshme të gazit të regjimit të presidentit Bashar al-Assad.

Duke folur për BBC, ajo tha: “Ne ishim në Douma në bodrumin. Papritmas ata hodhën një fuçi. Nuk shpërtheu. Por kjo bëri një tingull si ‘feesshh”, tregon vogëlushja që e përjetoi sulmin.
“Unë u rrëzova. Mami im i tha xhaxhait: Vajza ime, bija ime, vajza ime”, rrëfen ngjarjen ajo.

“Xhaxhai im erdhi dhe më mori. Ai solli një leckë të lagur dhe më çoi lart. Tre mjekë erdhën. Njëri më mori dhe tjetri e mbajti motrën time dhe vrapoi. Ata na morën në pikën e parë mjekësore në terren dhe na derdhën ujë. Pastaj na morën, na mbuluan dhe na dhanë një injeksion. Kur shkuam për të fjetur, aeroplanët u bombarduan dhe ne u mbuluam me pluhur. Ne u kthyem në bodrum dhe panë se si po i sillnin martirët. Në vend që të frymonim ajrin, frymuam erën e gjakut”, rrëfen vajza 7-vjeçare.

Të paktën 75 njerëz besohet të jenë vrarë në sulm dhe mijëra të mbijetuar janë larguar në kampet e refugjatëve në Siri veriore.

Masa dhe motra e saj binjake Malaz ishin fshehur në një bodrum me familjen e tyre dhe dhjetëra fqinjët e tyre kur filloi sulmi.

Nëna e vajzës Amani, 34 vjeç i tha Sunday Times se ajo dëgjoi burrat që bërtitnin ‘Gaz! Gaz! ”

Ajo pastaj pa një re të bardhë dhe pluhur derdhur poshtë në bodrum dhe mori një nga binjakët, Masa, ndërsa kunati i saj mori Malaz pasi burri i saj ishte shumë i dobët.

Ajo u përpoq të derdhte ujë mbi fytyrën e Masës në një përpjekje për të larë helmin, por tha se shkuma filloi të formohej në cepat e gojës së fëmijës.