SHPËRNDAJE

Katër kryetarë të komunave serbe në veri të Kosovës, Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq, ditë më parë kanë dhënë dorëheqje nga funksionet e tyre, duke kundërshtuar kështu vendimin e Qeverisë së vendit për ngritjen e taksës doganore prej 100 për qind për mallrat serbe. Por një veprim të tillë nuk e kanë bërë edhe kryetarët e komunave serbe në brendi të vendit, ndonëse vijnë nga subjekti i njëjtë politik, Lista Serbe, me ato të veriut

Madje, kreu i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, i cili njëherësh është edhe kryetar i Listës Serbe, ka deklaruar se komunat kosovare në veri nuk ekzistojnë më.

Dy ditë pas vendimit për dorëheqje të katër kryetarëve serbë, zyrtarët e Qeverisë së Kosovës nuk janë deklaruar për medie. Por deputetët e koalicionit qeverisës kanë thënë për “Zërin” se kryetarët e komunave veriore po tentojnë t’i zbatojnë idetë e Serbisë për ndarje të Kosovës.

Në anën tjetër, analistët politikë vlerësojnë se Lista Serbe po luan lojë të dyfishtë, pasi kryetarët e komunave që udhëhiqen nga serbët në jug të Ibrit nuk dhanë dorëheqje.