SHPËRNDAJE
Tingëllon e pazakonshme, mirëpo njerëzit betohen që ka ndikim. Format e buta të shiatikut zakonisht kalojnë vetvetiu, mirëpo për rastet e rënda shpesh ndihmojnë recetat shtëpiake Një ndër recetat më të popullarizuara për lehtësimin e vuajtjeve është qumështi me hudhër. Përbërësit:
– 4 thelpinj të thërrmuar,
– një filxhan qumësht,
– mjaltë sipas shijes.
Përgatitja:
⦁ Hudhrën dhe qumështin qiteni në një tenxhere dhe lëreni të vlojë në zjarr mesatar, duke e përzier vazhdimisht.
⦁ Kur të vlojë, hiqeni nga zjarri, lëreni të ftohet dhe sipas dëshirës ëmbëlsojeni. Meqenëse hudhra tëhollon gjakun, nuk duhet që këtë përzierje ta pini më shumë se një herë në ditë, mirëpo edhe kjo është plotësisht e mjaftueshme që t’i lehtësojë dhembjet Dhimbja nga shiatiku është ndjerë përgjatë nervit shiatik dhe mund të ndihet thellë në pjesën e prapme, me dhimbje që shkon drejt shpinës dhe poshtë për në këmbë, nganjëherë edhe në shputën e këmbës.
Dhimbja mund të jetë e shoqëruar me ndjesi shpimi gjilpërash – “gjemba” apo mpirje dhe nganjëherë nga dobësia muskulore e këmbës