SHPËRNDAJE

Xiaomi ka shitur 10 milionë telefona në shtator dhe ka përsëritur këtë rezultat edhe në tetor. CEO nga Xiaomi, Lei Jun ka postuar lajmin e mirë në llogarinë e tij Weibo duke u kujtuar njerëzve shitjen e ardhshme të Mi 5X (i njohur ndryshe si Mi A1) më 1 nëntor. Nuk mund të dërgohen 10 milionë telefona në një muaj pa shitur 24 / 7.

Gjithsesi, kompania kohët e fundit vendosi një qëllim ambicioz për veten – për të shitur 90 milionë telefona këtë vit. Kjo do të ishte një rritje prej 50% gjatë vitit të kaluar (58 milionë) dhe një rritje e madhe krahasuar me vitin 2015 (viti i tyre më i fortë deri tani me 70 milionë dërgesa).

Nga ana tjetër, CEO i Microsoft Satya Nadella bëri sot një vizitë në Xiaomi HQ dhe Lei Jun i dhuroi atij një Xiaomi Mi Mix 2. Jun thotë se Xiaomi dhe Microsoft kanë një “bashkëpunim shumë të ngushtë” për telefonat, laptopët dhe shërbimet cloud.